Lisansüstü eğitimde okul terki durumlarının incelenmesi
Examining school dropout situations in postgraduate education
- Tez No: 976192
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, lisansüstü eğitim düzeyinde okulu terk eden bireylerin yaşantılarından hareketle, okul terki kararlarını etkileyen bireysel, ailesel, çevresel ve örgütsel faktörler derinlemesine incelenmiştir. Nitel araştırma desenlerinden olgubilim yöntemi kullanılmış; veriler, ölçüt örnekleme yoluyla belirlenen ve lisansüstü eğitimini yarıda bırakan 16 katılımcı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Veriler içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiş, analiz sonucunda okul terki sürecinin üç aşamalı bir yapı izlediği tespit edilmiştir: lisansüstü eğitime geçiş öncesi, lisansüstü eğitim süreci ve okuldan ayrılma süreci. Bulgular, okul terki kararının aniden değil; zamanla biriken çeşitli sorunlar ve doyumsuzluklar neticesinde şekillendiğini göstermektedir. Katılımcıların lisansüstü eğitime yönelme nedenleri arasında mesleki ilerleme ve kişisel gelişim ön planda yer alırken; okul terkine neden olan başlıca faktörler arasında akademik danışmanlık eksiklikleri, finansal yetersizlikler, sosyal izolasyon, ailevi sorumluluklar ve üniversite iklimine yönelik olumsuz algılar dikkat çekmektedir. Araştırma bulguları, lisansüstü düzeyde okul terkini önlemeye yönelik stratejilerin yalnızca bireysel değil, kurumsal ve sistemsel düzeyde de ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines in depth the individual, familial, environmental, and organizational factors that influence dropout decisions of individuals who have withdrawn from graduate education. Employing a phenomenological design as one of the qualitative research methods, data were collected through semi-structured interviews conducted with 16 participants who had discontinued their graduate studies, selected via criterion sampling. Content analysis was used to analyze the data. The findings revealed that the dropout process unfolds in three phases: pre-graduate transition, the graduate education experience, and the dropout phase. The results show that leaving graduate school is not an abrupt decision but rather a consequence of accumulating challenges and dissatisfaction over time. While participants cited professional development and personal growth as primary motivations for enrolling in graduate programs, the main reasons for dropout included lack of academic advising, financial difficulties, social isolation, familial responsibilities, and negative perceptions of the university climate. The study highlights the need for multi-level strategies—individual, institutional, and systemic—to address and prevent dropout in graduate education.