Görsel sanatlar öğretmenlerinin dijital içeriklere bakışı ve dijital içerik geliştirme yeterlilikleri; Bir eğitim çerçevesinde değerlendirme
Visual arts teachers' perspectives on digital content and their competencies in digital content development: An evaluation within an educational framework
  1. Tez No: 976590
  2. Yazar: NESLİHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Eğitim alanında dijitalleşmenin hızla artması ve yapay zekanın eğitimin her alanında yer alması, Görsel Sanatlar eğitimini de dönüştürmektedir. Bu araştırma Görsel Sanatlar öğretmenlerinin dijital içeriklere yönelik tutumlarını ve dijital içerik geliştirme yeterliklerini derinlemesine incelemeyi amaçlamıştır. Ayrıca bu yeterliklerin yapılacak bir dijital içerik eğitimiyle nasıl geliştirilebileceği ve öğretmenlerin bu sürece nasıl uyum sağladığı araştırılmıştır. Araştırma, nicel tarama deseni ve nitel durum deseni yaklaşımlarını bir arada kullanan karma yöntem desenine göre tasarlanmıştır. Nicel veriler çeşitli illerden 55 Görsel Sanatlar öğretmenine uygulanan“Dijital İçerik Geliştirme Yeterlik Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Nitel veriler ise iki hafta süren ve altı dersten oluşan bir eğitim programına gönüllü katılan 15 öğretmenden ve eğitim sonunda bireysel görüşme yapılan 8 öğretmenden elde edilen verilerden toplanmıştır. Verilerin analizi nicel kısımda SPSS programı kullanılarak betimsel ve karşılaştırmalı istatistikler, nitel kısımda ise içerik analizi teknikleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları verilen dijital içerik geliştirme eğitiminin Görsel Sanatlar öğretmenlerinin dijital içerik geliştirme yeterliklerini artırmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Fakat bu eğitimlerin daha geniş kitlelere ulaşacak, sürekli ve erişilebilir bir yapıda olması gerektiği de belirlenmiştir. Sonuç olarak, eğitimde dijital dönüşümün başarıyla gerçekleşmesi için öğretmenlerin pedagojik ve teknik yeterliklerinin bir bütün olarak ele alınması ve desteklenmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rapid digitalization in education and the increasing integration of artificial intelligence across all educational fields are transforming Visual Arts education. This study aimed to examine in depth the attitudes of Visual Arts teachers towards digital content and their competencies in developing such content. Additionally, it investigated how these competencies can be enhanced through a digital content training program and how teachers adapt to this process. The study was designed using a mixed-methods approach, combining quantitative survey and qualitative case study designs. Quantitative data were collected from 55 Visual Arts teachers from various provinces using the“Digital Content Development Competency Scale.”Qualitative data were gathered from 15 teachers who voluntarily participated in a two-week training program consisting of six lessons, and from 8 teachers who participated in individual interviews after the training. Data analysis was conducted using descriptive and comparative statistics with SPSS for quantitative data, and content analysis techniques for qualitative data. The findings indicate that the digital content development training played a significant role in enhancing Visual Arts teachers' competencies in creating digital content. However, it was also determined that such training should be designed to reach a broader audience, be sustainable, and easily accessible. In conclusion, for a successful digital transformation in education, teachers' pedagogical and technical competencies should be addressed and supported as an integrated whole.