6-24 aylık çocuklarda demir profilaksisi kullanımını etkileyen faktörler ve ebeveynlerin öz-yeterliliği arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the factors affecting iron prophylaxis use in children aged 6–24 months and the relationship with parental self-efficacy
  1. Tez No: 976600
  2. Yazar: OSMAN BURAK DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASİYE UĞRAŞ DİKMEN, DOÇ. DR. NAZMİ MUTLU KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 6–24 aylık çocuklarda demir profilaksisi kullanımını etkileyen faktörler ile ebeveyn öz-yeterliliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki bu araştırmaya Gazi Hastanesi Genel Pediatri Polikliniğine başvuran 6-24 aylık çocuğu olan 365 anne dahil edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizleri için SPSS programı kullanılmış; tanımlayıcı analizler, Ki-kare, Mann-Whitney U ve Post-Hoc analizlerde Bonferroni Düzeltmeli Ki-kare testi uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi olarak p<0,05 kabul edilmiştir. Araştırma bulgularına göre, annelerin %90'ı çocukları için demir profilaksisi kullanmakta olup, kullananların %70'i ise profilaksiye tam uyum göstermiştir. Anne ve baba eğitim düzeyi yüksek olanlarda profilaksi kullanımı ve profilaksiye uyum daha yüksek bulunmuştur. Preterm bebeklerde profilaksi kullanımı daha yüksek olmasına rağmen profilaksiye uyum daha düşük bulunmuştur. Üçüncü doğum olan çocuklarda profilaksiye uyum daha düşük bulunmuş ancak cinsiyete göre anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca, ebeveyn öz-yeterliliği yüksek olan annelerde demir profilaksisi kullanımı ve profilaksiye uyum daha yüksek bulunmuştur. Elde edilen bulgular, anne-baba eğitim düzeyinin ve annenin öz-yeterliliğinin demir profilaksisi kullanımında ve profilaksiye uyumda kritik bir rol oynadığını göstermektedir. Bu doğrultuda, ebeveynlere yönelik sağlık okuryazarlığını artırıcı eğitim programlarının yaygınlaştırılması önem taşımaktadır. Ayrıca, ebeveyn öz-yeterliliğinin güçlendirilmesi amacıyla çocuk sağlığı izlem süreçlerine öz-yeterlilik temelli danışmanlık ve destek uygulamalarının entegre edilmesi, profilaksiye uyumu ve koruyucu sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmada yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between factors affecting the use of iron prophylaxis in children aged 6–24 months and parental self-efficacy. This cross-sectional study included 365 mothers with children aged 6–24 months who attended the General Paediatrics Outpatient Clinic at Gazi Hospital. The SPSS programme was used for statistical analysis of the data; descriptive analyses, Chi-square, Mann-Whitney U, and Post-Hoc analyses with Bonferroni-corrected Chi-square test were applied. A statistical significance level of p<0.05 was accepted. According to the research findings, 90% of mothers use iron prophylaxis for their children, and 70% of those who use it have shown full compliance with prophylaxis. Prophylaxis use and compliance with prophylaxis were found to be higher among mothers and fathers with higher education levels. Although prophylaxis use was higher in preterm infants, adherence to prophylaxis was lower. Adherence to prophylaxis was lower in third-born children, but no significant difference was found according to gender. Furthermore, iron prophylaxis use and adherence to prophylaxis were higher among mothers with high parental self-efficacy. The findings indicate that parental educational level and maternal self-efficacy play a critical role in iron prophylaxis use and adherence to prophylaxis. Accordingly, it is important to disseminate educational programmes aimed at improving health literacy among parents. Furthermore, integrating self-efficacy-based counselling and support practices into child health monitoring processes to strengthen parental self-efficacy will be beneficial in increasing compliance with prophylaxis and the effectiveness of preventive health services.