İngilizce öğretmenlerinin duygusal zekaları ile psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study on the relationship between ELT teachers' emotional intelligence and psychological resilience
- Tez No: 977431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka ve psikolojik dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu ilişkiyi cinsiyet, çalışılan okul kademesi ve meslekteki hizmet süresi değişkenlerine göre incelemektir. Bu çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Katılımcılar, Şanlıurfa ilindeki devlet okullarında farklı kademelerde çalışan İngilizce öğretmenlerinden oluşmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Duygusal Zeka Özelliği Ölçeği-Kısa Formu ve Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PVS III-R) aracılığıyla Google Forms üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS 23 yardımıyla analiz edilmiştir. Öncelikle kullanılan ölçeklerin güvenirlik analizi yapılmış, daha sonra verilerin normal dağılıp dağılmadığını belirlemek için Kolmogorov-Smirnov (K-S) testi uygulanmış, İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka düzeyleri ile psikolojik dayanıklılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla korelasyon katsayısı hesaplanmış ve son olarak bu ilişkinin katılımcıların cinsiyet, çalışılan okul kademesi ve meslekteki hizmet süresine göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini belirlemek için ise ANOVA testi uygulanmıştır. Sonuçlar, İngilizce öğretmenlerinin duygusal zeka seviyeleri ile psikolojik dayanıklılık seviyeleri arasında pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Cinsiyet değişkeni göz önünde bulundurulduğunda, kadın ve erkek katılımcıların aldıkları puan ortalamalarının iki ölçek için de birbirine çok yakın olduğu görülmüştür; ayrıca çalışılan okul kademesi ve meslekteki hizmet sürelerinin de katılımcıların duygusal zeka ve psikolojik dayanıklılık düzeyleri üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda ulaşılan bulgulara göre, İngilizce öğretmenlerini duygusal zeka seviyeleri ile psikolojik dayanıklılık seviyeleri arasında pozitif yönlü ve güçlü bir ilişki olduğu, fakat İngilizce öğretmenlerinin cinsiyetleri, çalıştıkları okul kademeleri ve meslekteki hizmet sürelerinin duygusal zeka ve psikolojik dayanıklılık seviyeleri üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between emotional intelligence and psychological resilience of English teachers and to investigate whether this relationship differs in terms of gender, school level and length of service in teaching. The correlational survey model was used in this study. The participants were English teachers working at different levels in public schools in Şanlıurfa province. The personal information form, Trait Emotional Intelligence Questionnaire-Short Form and Psychological Hardiness Scale (Personal Views Survey III-R) were applied to the participants via Google Forms. The data collected were analysed with IBM SPSS 23. First, the reliability analysis of the scales used was made; then the Kolmogorov-Smirnov (K-S) test was applied to determine whether the data were normally distributed; the correlation coefficient was calculated to reveal the relationship between English teachers' emotional intelligence levels and psychological resilience levels; and finally, ANOVA test was conducted to determine whether this relationship showed a significant difference according to the participants' gender, school level and length of service in the profession.The results revealed that there is a positive and strong relationship between emotional intelligence and psychological resilience levels of English teachers. When the gender variable was considered, the mean scores of male and female participants were comparable acrosss both scales. Moreover, neither school level nor years of service in the profession had a significant effect on the emotional intelligence and psychological resilience levels of the participants. According to the findings obtained as a result of the analysis of the data, it was concluded that there is a positive and strong relationship between English teachers' emotional intelligence levels and psychological resilience levels, but the gender of English teachers, the school levels they work at and their years of service in the profession do not have a significant effect on their emotional intelligence and psychological resilience levels.