Öğretmenlerin örgütsel bağlılık ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişki
Relationship between teachers' organizational commitment and organizational happiness perceptions
  1. Tez No: 977610
  2. Yazar: MURADİYE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin örgütsel bağlılık ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni 2023-2024 yıllarında Erzincan ilinde ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 481 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri kişisel bilgiler formu, örgütsel bağlılık ölçeği ve örgütsel mutluluk ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin örgütsel bağlılık algıları orta seviyede, örgütsel mutluluk algıları ise yüksek seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin örgütsel bağlılık algılarının cinsiyete ve branş değişkenine göre farklılaşmadığı ancak yaş, mesleki kıdem ve okul türü değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir. Öte yandan öğretmenlerin örgütsel mutluluk algılarının mesleki kıdem değişkenine göre farklılaşmadığı fakat cinsiyet, yaş, okul türü ve branş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık oluşturduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte öğretmenlerin örgütsel bağlılık algıları ile örgütsel mutluluk algıları arasında pozitif yönde, anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın başka bir bulgusu olarakta öğretmenlerin örgütsel bağlılık algısı örgütsel mutluluk algısının pozitif yönde anlamlı bir yordayıcısı olup toplam varyansın %50'sini açıkladığı görülmüştür. Öğretmenlerin örgütsel bağlılığının artırılmasının, örgütsel mutluluk algılarını da olumlu yönde etkilediği; dolayısıyla bu iki değişkenin birbirini tamamlayan değişkenler olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between teachers' organizational commitment and organizational happiness perceptions. The research was conducted using the relational screening model, one of the quantitative research methods. The population of the study consists of 481 teachers working in primary, secondary, and high schools in Erzincan province during the 2023-2024 academic years. Data were collected through a personal information form, the Organizational Commitment Scale, and the Organizational Happiness Scale. It was determined that the data showed a normal distribution, and parametric tests were applied. According to the results, teachers' organizational commitment levels were found to be moderate, while their organizational happiness levels were high. It was identified that teachers' organizational commitment levels did not differ according to gender and subject area variables but showed significant differences based on age, professional seniority, and school type variables. On the other hand, teachers' organizational happiness levels did not vary according to professional seniority but showed significant differences based on gender, age, school type, and subject area variables. Furthermore, a positive, significant, and moderate-level relationship was found between teachers' perceptions of organizational commitment and organizational happiness. Teachers' organizational commitment perceptions are a positive and significant predictor of organizational happiness perceptions, explaining 50% of the total variance. It has been revealed that increasing teachers' organizational commitment positively affects their perception of organizational happiness; therefore, these two variables are complementary to each other.