Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri ile pedagojik bilgi ve beceri düzeylerinin incelenmesi
Examination of the curriculum literacy levels and pedagogical knowledge and skills levels of secondary school teachers
- Tez No: 977865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SANEM TABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Araştırmada ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlık algı düzeyleri ile pedagojik bilgi ve beceri düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel araştırma ile desenlenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını Ordu ilinde görev yapan 221 ortaokul öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, ortaokul öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık düzeylerinin iyi düzeyde olduğu belirlenmiştir. Ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlık alt boyutlarından en yüksek düzeyde programa değer verme boyutunda; en düşük düzeyde ise programı sorgulama boyutunda algı düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Ortaokul öğretmenlerinin pedagojik bilgi ve beceri düzeylerinin iyi derecede olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin pedagojik bilgi ve beceri alt boyutlarından öğrenci öğrenmesi alt boyutunda en yüksek düzeyde puan ortalamasına sahipken, öğretim desteği alt boyutunda ise en düşük düzeyde puan ortalamasına sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ayrıca ortaokul öğretmenlerinin öğretim programı okuryazarlık düzeyleri ile pedagojik bilgi ve beceri düzeylerinin branş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık olmadığı belirlenmiştir. Araştırmada temele alınan problem kapsamında elde edilen sonuca göre, ortaokul öğretmenlerinin program okuryazarlık düzeyleri ile pedagojik bilgi ve beceri düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, it is aimed to examine the relationship between secondary school teachers' curriculum literacy perception levels and pedagogical knowledge and skill levels. The study was designed with relational research, one of the quantitative research methods. The participants of the study consisted of 221 secondary school teachers working in Ordu province. When the results of the study were examined, it was determined that the curriculum literacy levels of secondary school teachers were at a good level. Among the sub-dimensions of curriculum literacy, it was determined that secondary school teachers had the highest level of perception in the dimension of valuing the curriculum and the lowest level of perception in the dimension of questioning the curriculum. It was determined that secondary school teachers had good pedagogical knowledge and skill levels. Among the pedagogical knowledge and skills sub-dimensions, it was determined that teachers had the highest mean score in the student learning sub-dimension and the lowest mean score in the instructional support sub-dimension. In the study, it was also determined that there was no significant difference between secondary school teachers' curriculum literacy levels and pedagogical knowledge and skills levels according to the variables of branch and professional seniority. According to the results obtained within the scope of the problem based on the research, a positive significant relationship was found between secondary school teachers' curriculum literacy levels and pedagogical knowledge and skills levels.