Sürdürülebilirlik eğitiminin yeterliliği: Türkiye'deki üniversiteler üzerine bir araştırma
Adequacy of sustainable education: A study on universities in Turkey
- Tez No: 977872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN VARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki üniversitelerde sürdürülebilirlik eğitiminin yeterliliğini incelemeyi amaçlamaktadır. Sürdürülebilirlik kavramının tanımını yaparak, bu alanda verilen eğitimin yeterlilik düzeyini araştırmak için üniversitelerin ders müfredatları incelenmiştir. Çalışmada, üniversitelerin belirli fakülte ve bölümlerindeki sürdürülebilirlik ile ilgili derslerin varlığı incelenerek zorunlu veya seçmeli oluşu ve ders AKTS'leri ele alınmıştır. Toplanan veriler SPSS programı ile analiz edilerek, Türkiye'de sürdürülebilirlik eğitiminin yetersiz olduğu ortaya konulmuştur. Elde edilen sonuçlar, sürdürülebilirlik eğitiminin üniversitelerdeki mevcut durumu hakkında önemli bulgular sunmakta ve bu alanda yapılması gereken iyileştirmelere dair öneriler geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the adequacy of sustainability education in universities in Turkey. By defining the concept of sustainability, the course curricula of universities were reviewed to investigate the level of adequacy in education provided in this field. The research focused on the presence of sustainability-related courses within specific faculties and departments, evaluating whether these courses are offered as compulsive or elective, along with their ECTS credits. The collected data were analyzed using the SPSS program, and the results revealed that sustainability education in Türkiye is insufficient. The findings offer significant insights into the current state of sustainability education in universities and contribute to the development of recommendations for necessary improvements in this area.