The mediating role of emotional labor in the relationship between perceptions of organizational politics and job dissatisfaction
Örgütsel politika algısı ve iş tatminsizliği arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracı rolü
- Tez No: 978383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, çalışanların örgütsel politika algısı ile iş tatminsizliği arasındaki ilişkide duygusal emeğin aracılık rolünü incelemektir. Bu amaçla, İstanbul'da 26 farklı sektörden 387 çalışan üzerinde kesitsel bir araştırma yapılmıştır. Veri dijital anket tekniği ile toplanmış ve doğrusal regresyon testleri ile analiz edilmiştir. Örgütsel politika algısı iş tatminsizliğiyle ve yüzeysel rol yapmayla pozitif bir ilişkiye sahiptir. Yüzeysel rol yapma, örgütsel politika algısı ile iş tatminsizliği arasındaki ilişkiye anlamlı bir şekilde aracılık etmektedir. Beklenenin aksine, derinden rol yapma ile iş tatminsizliği arasında zayıf, pozitif bir ilişki olduğu, doğal duygularla iş tatminsizliği arasında ise anlamlı bir ilişkinin olmadığı görülmüştür. Yüzeysel rol yapma, örgütsel politikanın çalışanlar üzerindeki yıkıcı etkisinin açıklanmasına katkı sağlamaktadır. Katılımcılar, diğer çalışanların politik davranışlarına tepki olarak sahte davranışlar sergilediklerini bildirdiler. Bu, onların iş yerinde sergilenen politik davranışlarla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olmaktadır. Buna göre, çalışanların iş tatminini artırmak etmek için iş yerinde sergilenen politik davranışlar en aza indirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study examined the mediating role of emotional labor in the relationship between employees' perceptions of organizational politics and job dissatisfaction. To achieve this purpose, a cross-sectional digital survey was conducted among 387 employees from 26 different sectors in Istanbul, Türkiye. The data were analyzed through linear regression tests. Organizational politics were positively associated with job dissatisfaction and surface acting. Surface acting significantly mediated the relationship between organizational politics and job dissatisfaction. Unlike expectations, deep acting showed a weak positive correlation with job dissatisfaction, while naturally felt emotions are not significantly related to job dissatisfaction. Surface acting contributed to the explanation of organizational politics' undesired effects on employees. Participants reported displaying fake behaviors as a response to the political behaviors of others. This helped them better deal with workplace politics. Accordingly, to promote employee job satisfaction, workplace politics must be minimized.