The role of psychological flexibility, mindfulness, valuing, and cognitive defusion in the prediction of future anxiety among university students
Üniversite öğrencilerinde gelecek kaygısını yordamada psikolojik esneklik, mindfulness, değerler ve bilişsel ayrışmanın rolü
  1. Tez No: 978413
  2. Yazar: ELİF SERAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ZEHRA ÜNLÜ KAYNAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ted Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin gelecek kaygısını yordamada psikolojik esneklik, bilişsel ayrışma, bilinçli farkındalık ve değerler (engel ve ilerleme) değişkenlerinin yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırma grubunu, yaşları 18 ile 29 arasında değişen ve Ankara'daki üniversitelerde öğrenim gören 336 lisans öğrencisi (213 kadın, 119 erkek) oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Karamsar Gelecek Ölçeği, Kabul ve Eylem Formu-II, Drexel Bilişsel Ayrışma Ölçeği, Değerler Ölçeği ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Yordayıcı değişkenlerin gelecek kaygısını ne ölçüde yordadığını belirlemek amacıyla hiyerarşik regresyon analizi uygulanmıştır. Analizin ilk aşamasında modele psikolojik esneklik değişkeni dâhil edilmiştir. İkinci aşamada ise bilişsel ayrışma, değerler (engel ve ilerleme) ve bilinçli farkındalık değişkenleri aynı anda eklenmiştir. Yapılan analiz sonucunda, kurulan modelin gelecek kaygısını %32 oranında açıkladığı bulunmuştur. Değişkenler arasında psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık, bilişsel ayrışma ve engel alt boyutu gelecek kaygısını anlamlı düzeyde yordarken; ilerleme alt boyutunun anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar; psikolojik esneklik, bilinçli farkındalık ve bilişsel ayrışma düzeyi yüksek olan üniversite öğrencilerinin, gelecek kaygısını daha düşük düzeyde yaşama eğiliminde olduğuna işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to examine the predictive role of mindfulness, valuing (obstruction and progress), cognitive defusion, psychological flexibility in explaining future anxiety among university students. The sample consisted of 336 undergraduate students (213 females and 119 males), aged between 18 and 29, studying at universities in Ankara, Türkiye. To collect data, the Dark Future Scale, Acceptance and Action Questionnaire-II, Valuing Questionnaire, Drexel Defusion Scale, and Mindful Attention Awareness Scale were administered. A hierarchical regression analysis was performed to ascertain the extent to which the predictor variable indicated future anxiety. In the first step, psychological flexibility was entered into the model. In the second step, cognitive defusion, values (obstruction and progress), and mindfulness were added. The hierarchical regression analysis revealed that the final model accounted for 32% of the total variance in future anxiety. Among the predictors, psychological inflexibility, mindfulness, cognitive defusion, and obstruction made significant contributions, while progress did not significantly predict future anxiety. The results suggest that university students who demonstrate higher levels of psychological flexibility, mindfulness, and cognitive defusion are more likely to experience lower levels of future anxiety.