Alkol tüketiminin diyetsel oksidatif denge ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between alcohol consumption, dietary oxidative balance, and cardiovascular disease risk
  1. Tez No: 978584
  2. Yazar: EZGİ ALTAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bireylerin alkol tüketim düzeylerinin diyetsel oksidatif denge parametreleri ve kardiyovasküler hastalık (KVH) risk göstergeleriyle ilişkisini değerlendirmek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, Nisan-Aralık 2024 tarihleri arasında, 25–75 yaş aralığında yer alan sağlıklı 103 birey (%51,5 kadın, %48,5 erkek) ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, yaşam tarzı davranışları ve fiziksel aktivite düzeyleri anket ile; antropometrik ölçümleri biyoelektriksel impedans analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Alkol tüketim düzeyleri alkol tüketim sıklığı formu ile, beslenme durumları ise üç günlük besin tüketim kayıtları aracılığıyla belirlenmiştir. Diyetsel oksidatif denge skoru, üç günlük besin tüketim kayıtları ve ilgili veri tabanları kullanılarak, antioksidan ve prooksidan bileşenler dikkate alınarak hesaplanmıştır. Kardiyovasküler risk düzeyleri risk değerlendirme araçları [ASCVD (Aterosklerotuk karduyovasküler hastalık) Risk Estimator Plus ve QRISK-3] ile değerlendirilmiştir. Yaş ortalaması 38,7±11,7 yıl olan katılımcıların alkol tüketimi ortalama 128,2±226,1 ml/gün'dür. En sık tüketilen alkollü içecek kırmızı şarap (%66) olup, bunu bira (%53,4) ve rakı (%37,9) izlemiştir. Alkol tüketim düzeyine göre oluşturulan gruplar arasında KVH risk skorlarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. Toplam oksidatif denge skoru, yüksek alkol tüketim grubunda anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur (p=0,001). Toplam alkol tüketimi ile prooksidan, antioksidan ve toplam oksidatif stres skorları arasında negatif yönlü anlamlı ilişkiler belirlenmiştir (p<0,05). Sonuç olarak, artan alkol tüketiminin diyetsel oksidatif dengeyi bozabileceği ancak KVH riski ile ilişkili olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the relationship between individuals' alcohol consumption levels, dietary oxidative balance parameters, and cardiovascular disease (CVD) risk indicators. The research was carried out between April and December 2024 among 103 healthy individuals aged 25-75 years (%51.5 female, %48.5 male). Participants' sociodemographic characteristics, lifestyle behaviors, and physical activity levels were assessed using a questionnaire, while their anthropometric measurements were evaluated using the bioelectrical impedance analysis method. Alcohol consumption levels were determined using an alcohol consumption frequency form, and dietary intake was assessed through three-day food records. The dietary oxidative balance score was calculated based on the food records and relevant databases, considering both antioxidant and pro-oxidant components. Cardiovascular risk levels were assessed using risk assessment tools [ASCVD (Atherosclerotic Cardiovascular Disease) Risk Estimator Plus and QRISK-3]. The mean age of participants was 38.7±11.7 years, and their average alcohol consumption was 128.2±226.1 ml/day. The most frequently consumed alcoholic beverage was red wine (66%), followed by beer (53.4%) and rakı (37.9%). No significant differences were found in CVD risk scores among groups categorized by alcohol consumption levels. Total oxidative balance scores were significantly lower in the high alcohol consumption group (p=0.001). Moreover, total alcohol consumption was negatively correlated with pro-oxidant, antioxidant, and total oxidative stress scores (p<0.05). In conclusion, the study suggests that increased alcohol consumption may disrupt dietary oxidative balance but is not associated with CVD risk.