Adil yargılanma hakkı bağlamında milletlerarası tahkimde yargılama giderleri ve masraflar
Litigation costs and expenses in international arbitration within the context of the right to a fair trial
- Tez No: 978639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİS AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Milletlerarası Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Milletlerarası tahkim yargılamaları sürecinde tarafların yargılamayı sürdürmek ve yargılamadan kazanan taraf olarak ayrılmak adına yaptıkları harcamaların tümü yargılama giderleri ve taraf masraflarını oluşturur. Milletlerarası tahkimin doğasından kaynaklanan tarafların irade serbestisi ve hakemlerin geniş takdir yetkisi, hâlihazırda yeterli ve yeknesak bir kurallar bütünü bulunmayan yargılama giderleri ve masraf paylaşımı bakımından da yön verici olacaktır. Ancak bu yetkiler tahkim yolunu tercih eden tarafların adalete erişim haklarının, silahların eşitliği prensibinin ve usul ekonomisinin gereklerine aykırı olmadan ortaya konmalıdır. Hangi masraf kalemlerinin karşı taraftan tahsil edilebilir olduğu, yargılama sonunda masraf paylaşımının hangi kıstaslara göre ne şekilde yapılacağı hususlarında tek tip bir uygulama olmaması konunun irdelenmesini daha gerekli kılmaktadır. Masrafların yüksek meblağlarda olmasının tahkim kullanıcıları tarafından sıklıkla dile getirilmesi nedeniyle tahkimdeki belge ibrazı, duruşma süre ve sayılarının gözden geçirilmesi, masrafları daha makul kılmak adına dava yönetim tekniklerinin, alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin, seri tahkimin ve elektronik usullerin tahkim sürecine dahil edilmesi hatta tarafların yargılamayı sürüncemede bırakan davranışlara karşı yaptırımlara gidilmesi düşünülmelidir. Bu yüksek lisans tezi üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, yargılama giderleri ve masraflar konusunun önemi, güncel istatiksel verilerle yüksek masrafların bir dezavantaj olarak araştırmalara yansıması hususu ve yargılama giderleri ile tahkim masraflarının tanımlamaları ile paylaşım yöntemleri incelenmiştir. İkinci bölümde, bir insan hakkı olarak adil yargılanma hakkının milletlerarası tahkim yargılamasındaki görünümü ortaya konmuştur. Milletlerarası tahkim yargılamalarının masraflı olmasının adil yargılanma hakkını zedelediği takdirde ne gibi sonuçlarla karşılaşılabileceği incelenmiştir. Son bölümde ise yargılama usulünde yapılabilecek hangi değişiklikler ve benimsenecek hangi yöntemlerin masrafları taraflar için daha makul ve belirlenebilir kılınacağı hususu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In international arbitration proceedings, all expenses incurred by the parties to pursue the proceedings and ultimately prevail constitute the costs of the arbitration and the parties' expenditures. The inherent characteristics of international arbitration—particularly party autonomy and the broad discretion granted to arbitrators—also influence the allocation and recovery of costs, an area which currently lacks a uniform and comprehensive set of rules. However, such discretion must be exercised without infringing upon the parties' rights to access to justice, the principle of equality of arms, and the requirements of procedural economy. The absence of a consistent approach regarding which cost items are recoverable and the criteria governing the allocation of costs at the end of the proceedings makes it essential to analyze this topic in detail. Given that the high costs of arbitration are frequently cited as a disadvantage by users of arbitration, it is necessary to reconsider document production procedures, the number and length of hearings, and to introduce cost-effective case management techniques, alternative dispute resolution methods, expedited arbitration, and electronic procedures. Sanctions against dilatory conduct by the parties should also be considered. This thesis is consists of three main parts. The first part examines the importance of costs and expenses in arbitration, supported by current statistical data reflecting how high costs are perceived as a disadvantage, along with the definitions of arbitration costs and party expenditures and allocation of costs. In the second part, the manifestation of the right to a fair trial as a human right within the context of international arbitration proceedings has been presented. It addresses the potential consequences when the high costs of arbitration impair the right to a fair trial. The final chapter discusses what procedural reforms and methods can be adopted to make arbitration costs more reasonable and foreseeable for the parties.