Karanlık üçlü kişilik özelliklerinin duygusal zekâ üzerindeki etkisini belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the effect of emotional intelligence on dark triad personality traits
- Tez No: 979003
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, örgütsel davranış literatüründe son yıllarda giderek daha fazla önem kazanan Karanlık Üçlü (Makyavelizm, Narsisizm, Psikopati) kişilik özellikleri ile duygusal zekâ arasındaki etkileşimi incelemeyi amaçlamaktadır. Literatür incelendiğinde araştırma değişkenleri arasındaki ilişkileri ele alan çeşitli çalışmaların olduğu görülmüştür. Ancak, bu çalışmalar Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ile duygusal zekânın birbirlerini nasıl etkilediğini ortaya koymakta yetersiz kalmaktadır. Bu araştırma ile literatürde ilişkisi kanıtlanmış olan araştırma değişkenlerinin nasıl etkileşim içinde olduğu analiz edilerek örgütsel yönetim açısından önemli bir boşluğun doldurulması amaçlanmaktadır. Karanlık Üçlü ve duygusal zekâ gibi genellikle ayrı ayrı incelenen iki önemli konunun bir araya getirilmesi, örgüt içi davranışların temel nedenlerinin değerlendirilmesine olanak tanımaktadır. Araştırma kapsamında güvenilirliği kanıtlanmış ölçekler ile 222 kamu çalışanından elde edilen veriler kullanılarak, SPSS programı aracılığıyla hipotezler test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular Makyavelist ve narsist kişilik özelliklerinin duygusal zekâ düzeyini arttırıcı olumlu bir etkiye sahipken, psikopati kişilik özelliğinin ise duygusal zekâ üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the interaction between the Dark Triad personality traits (Machiavellianism, narcissism, psychopathy), which have gained increasing importance in organizational behavior literature in recent years, and emotional intelligence. A review of the literature reveals that there have been various studies examining the relationships between the research variables. However, these studies have been insufficient in revealing how the Dark Triad personality traits and emotional intelligence influence each other. This study aims to fill an important gap in organizational management by analyzing how the research variables, whose relationship has been proven in the literature, interact with each other. Bringing together two important topics that are usually examined separately, such as the Dark Triad and emotional intelligence, allows for an evaluation of the fundamental causes of organizational behavior. Within the scope of the research, data obtained from 222 public employees using scales with proven reliability were tested using the SPSS program. The findings obtained from the analyses revealed that Machiavellian and narcissistic personality traits have a positive effect on emotional intelligence levels, while psychopathic personality traits have a negative effect on emotional intelligence.