Devlet korumasında büyüyen bireylerin sosyal hayata uyumları üzerine bir araştırma
A study on the adaptation to social life of individuals growing up under state protection
  1. Tez No: 979076
  2. Yazar: CEREN SAKAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
Özet
Toplumun inşasında ve devamlılığında en önemli ve en temel kurum olan ailenin, çocuğun yaşama hazırlanması, sorumluluk bilincinin gelişmesi ve toplumsal normları öğrenip bu normlara uyum göstermesi gibi temel eğitim konularında büyük sorumluluğu vardır. Çocuk ailede, toplumun bir parçası olduğunu kavrar ve topluma karşı belli başlı sorumlulukları ve görevleri olduğu bilincini kazanır. Ancak toplumda farklı sebeplerle dağılan birçok aile olup bunların çocukları devlet tarafından koruma altına alınarak yetiştirme yurtlarında, çocuk evlerinde ve sevgi evlerinde yetiştirilerek topluma kazandırılmaktadır. Bu çocuklar dağılmış aile yapısı sebebiyle bir aile ortamından uzak büyüyerek topluma karışmaktadırlar. Toplumun en önemli yapı taşlarından biri olan ailede çocuğun, anne-baba-çocuk rollerinin ve bu rollerin dikey ve yatay uyumunu öğrenmesi son derece mühimdir. Çünkü aile minimalize edilmiş bir toplumdur. Toplumsal ilişkilerin yatay ve dikey düzlemde bağlantılarını anlamlandırabilmek ve bunu davranışlarımıza yansıtabilmek için küçüklükten sağlıklı aile ilişkilerini sağlanması önemlidir. Devlet korumasında büyüyen bireylerin bir aile ortamını ve ailedeki bireylerin rollerini gözlemleyemeden büyümelerinin sosyal hayata uyum konusunda problem yaşamalarına sebep olduğu düşünülmektedir. Bu kapsamda ailesinin yanında değil de devlet korumasında büyüyen bireyler ile, aile ortamında büyüyen bireyler arasında karşılaştırma yapılıp, farklılıklar ve benzerlikler ortaya konularak anlamlı bir çalışma ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Aile ortamında büyüyen yetişkin bireylerden 20 ve aile ortamından uzak yerlerde büyüyen yetişkin bireylerden de 20 olmak üzere eşit sayıda örneklem alınmıştır. Araştırmada yöntem olarak derinlemesine görüşme tekniğine dayalı nitel bir araştırma tercih edilmiştir. Bulgular kısmında ilk olarak devlet korumasında büyüyen bireylerin yurt ortamını anlamak için, korunmaya alınma sebepleri ve yaşadıkları problemler tespit edilmeye çalışılmıştır, daha sonra her iki grup katılımcılarına aynı sorular sorularak, aile ve evlilik kurumuna bakışları anlaşılmaya çalışılmıştır. Son olarakta katılımcıların sosyal hayat deneyimlerini anlamlandırabilmek adına; arkadaşlık deneyimleri, iş hayatı deneyimleri, toplumsal hayat kurallarını ve dini bilgileri öğrenme şekilleri, para yönetimi, sorumluluk sahibi olma gibi konularda fikirleri öğrenilmiştir. Katılımcılardan elde edilen veriler, içerik analizine tabi tutularak sonuç ve önerilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family is the most essential and foundational institution in both shaping and sustaining a society. It plays a key role in preparing children for life, helping them develop a sense of responsibility, and teaching them to understand and follow social norms. Within the family, children learn that they are part of a community and become aware of their responsibilities and duties toward it. However, in society, many families break down for various reasons, and their children are placed under state care. These children are raised in institutions such as orphanages, children's homes, or“homes of love”in an effort to help them become functioning members of society. As a result, they grow up without experiencing a true family atmosphere or the presence of a mother or father. It is extremely important that children learn the roles of mother, father, and child, and how these roles interact in harmony within a family. This matters because the family is a micro version of society. In order to understand and reflect the structure of social relationships, both on a personal and broader level, children need to experience healthy family relationships from an early age. It is believed that individuals who grow up without observing these dynamics may face difficulties adapting to social life. This study aims to explore and compare the experiences of adults who were raised in a family environment with those who grew up under state protection. By identifying both the differences and similarities, the study seeks to offer meaningful insights. The sample included 20 adults from each group - those raised in families and those raised in state care. A qualitative research method was used, specifically through in-depth interviews. In the findings section, the study first examines the experiences of individuals raised under state protection, including the reasons they were placed in care and the challenges they faced. Later, both groups answered the same questions to explore their perspectives on family and marriage. Finally, in order to better understand their social experiences, participants were asked about topics such as friendships, work life, how they learned social rules and religious knowledge, money management, and their sense of responsibility. The data gathered from participants were analyzed using content analysis, and the results were used to draw conclusions and make recommendations.