İlkokul öğrencilerine uygulanan robotik kodlama eğitiminin değerlendirilmesi
Evaluation of robotic coding training applied to primary school students
- Tez No: 979101
- Danışmanlar: PROF. DR. LALE CERRAH ÖZSEVGEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ilkokul öğrencilerine yönelik verilen robotik kodlama eğitiminin öğrenciler üzerindeki etkilerini incelemektir. Ayrıca, robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin bilişsel ve teknolojik gelişimlerine katkılarının değerlendirilmesi; nitel ve nicel veriler aracılığıyla verilen eğitimin etkililiğinin ortaya konulması; öğrenci, veli ve öğretmen görüşlerinin analiz edilmesi alt amaçlar arasında yer almaktadır. Araştırma, karma yöntem araştırma yaklaşımı kapsamında iç içe desen kullanılarak yürütülmüş, ana veri seti nitel boyuttan gelmiştir. Nitel veriler öğrencilerin doldurduğu Öğrenci Görüş Formları, velilerden alınan Veli Geribildirim Formları ve araştırmacı tarafından tutulan Öğretmen Ders Notları aracılığıyla toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Nicel boyutta, tek grup ön test–son test basit deneysel desen kullanılmıştır. Nicel veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen Robotik Kodlama Beceri Testi ile toplanmış ve elde edilen veriler betimsel istatistik teknikleri ile Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, Trabzon ili Beşikdüzü ilçesinde bulunan bir devlet ilkokulunun 3. sınıfında öğrenim gören 14 öğrenci ve bu öğrencilerin velileri oluşturmuştur. Çalışma grubu, amaçlı örnekleme yöntemlerinden biri olan uygun durum örneklemesi ile belirlenmiştir. Öğrencilere ilk olarak Robotik Kodlama Beceri Testi uygulanmış, ardından 6 hafta süren ve toplam 36 dersten oluşan bir robotik kodlama eğitimi verilmiştir. Eğitim sonrasında aynı test tekrar uygulanarak süreç tamamlanmıştır. Araştırmanın bulguları, robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin robotik kodlama becerilerinin gelişimine katkı sağladığını göstermiştir. Öğrencilerin büyük bir kısmı, eğitim sürecine istekle katıldığını ve eğitimin devam etmesini arzu ettiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca, öğrencilerin problem çözme önerilerinde gelişmeler gözlenmiş ve birçok durumda kendi çözümlerini üretebildikleri ortaya çıkmıştır. Velilerin geribildirimleri de bu sonuçları desteklemiş; öğrencilerin günlük yaşam problemlerine yönelik daha sistematik ve yaratıcı çözümler geliştirdikleri ifade edilmiştir. Sonuç olarak, robotik kodlama eğitiminin öğrencilerin teknolojik bilgi ve becerilerini artırdığı, eğitim sürecine aktif katılımlarını desteklediği, öğrenmeyi teşvik ettiği; algoritmik düşünme, problem çözme ve bilgisayar kullanma becerilerinin gelişimine katkı sağladığı, ayrıca İngilizce kelime dağarcıklarını zenginleştirdiği görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, ilkokul düzeyinde robotik kodlama eğitiminin yaygınlaştırılması ve müfredatta ders olarak yer alması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the effects of robotics coding education provided to primary school students. In addition, the study aims to evaluate the contributions of robotics coding education to students' cognitive and technological development, to reveal its effectiveness through qualitative and quantitative data and to analyze the opinions of students, parents, and teachers. The research was conducted within the framework of a mixed-methods research approach using an embedded design, in which the primary dataset was derived from the qualitative dimension. Qualitative data were collected through Student Opinion Forms completed by students, Parent Feedback Forms, and Teacher Lesson Notes kept by the researcher, and analyzed using content analysis. On the quantitative side, a single-group pre-test–post-test pre-experimental design was employed. Quantitative data were collected using the Robotics Coding Skills Test developed by the researcher and analyzed through descriptive statistics and the Wilcoxon Signed-Rank Test. The study group consisted of 14 third-grade students enrolled in a public primary school in Beşikdüzü, Trabzon, and their parents. The participants were selected through convenience sampling, one of the purposeful sampling methods. Initially, the Robotics Coding Skills Test was administered to the students, followed by a six-week robotics coding training program comprising 36 lessons. The same test was reapplied at the end of the training to complete the process. The findings indicate that robotics coding education contributed to the development of students' robotics coding skills. Most students stated that they willingly participated in the process and wished for the training to continue. Improvements were also observed in their problem-solving proposals, and many students were able to generate their own solutions. Parental feedback supported these results, emphasizing that students developed more systematic and creative solutions to daily life problems. In conclusion, robotics coding education was found to enhance students' technological knowledge and skills, support their active participation in the learning process, promote learning, and contribute to the development of algorithmic thinking, problem-solving, and computer literacy skills, as well as enrich their English vocabulary. Based on these findings, it is recommended that robotics coding education be expanded at the primary school level and integrated into the curriculum as a formal course.