Tetrasiklin ve siprofloksasinin topraktan bitkiler aracılığıyla uzaklaştırılmasının incelenmesi
Investigation of removal of tetracycline and ciprofloxacin from soil by plants
- Tez No: 979397
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞANA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Toprakta biriken antibiyotikler, mikrobiyal dengeyi bozarak ekosistem sağlığını tehdit eden kalıcı kirleticilerdir. Fitoremediasyon, bu kirleticilerin bitkiler aracılığıyla topraktan uzaklaştırılmasını sağlayan çevre dostu ve düşük maliyetli bir yöntemdir. Bazı süs ve tarım bitkileri antibiyotikleri kökleriyle absorbe ederek yaprak, gövde ve kök dokularında biriktirebilmekte, böylece topraktaki antibiyotik yükünü azaltabilmektedir. Bu çalışmada, kurdele çiçeği (Chlorophytum Comosum), telgraf çiçeği (Tradescantia Zebrina) ve buz çiçeğinin (Mesembryanthemum cordifolium L.) topraktan tetrasiklin ve siprofloksasini uzaklaştırma potansiyelleri incelenmiştir. Tetrasiklini, buz çiçeğinin uzaklaştırma oranlarının % 24.04 ile % 33.10 arasında değiştiği ve bu değerlerin diğer bitkilere kıyasla orta düzeyde bir fitoremediasyon kapasitesine işaret ettiği görülmüştür. Kurdele çiçeği % 10.90 ile % 51.58 arasında uzaklaştırma yüzdeleri ile farklı konsantrasyonlarda değişken bir performans sergilemiştir. Telgraf çiçeği ise % 26.46 ile % 95.30 arasında oldukça yüksek oranlarda tetrasiklini uzaklaştırma başarısı göstermiştir. Siprofloksasin için elde edilen bulgular ise bitkiler arasında farklı bir dağılım göstermiştir. Buz çiçeğinin siprofloksasini % 40.74 ile % 83.20 oranları arasında uzaklaştırabildiği belirlenmiş olup, bu sonuç bitkinin söz konusu antibiyotik için yüksek bir arıtım kapasitesine sahip olduğunu göstermiştir. Kurdele çiçeği ise % 13.40 ile % 92.69 arasında değişen geniş bir yelpazede uzaklaştırma oranlarıyla ön plana çıkmıştır. Buna karşın, telgraf çiçeği siprofloksasini topraktan uzaklaştırmada herhangi bir başarı gösterememiştir. En yüksek fitoremediasyon yüzdesi ise 10 mg L⁻¹ siprofloksasin içeren toprakta kurdele çiçeği ile elde edilerek, bu bitkinin özellikle yüksek antibiyotik yükü altındaki topraklarda etkili bir biyolojik arıtım potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Antibiotics accumulated in soil are persistent pollutants that threaten ecosystem health by disrupting the microbial balance. Phytoremediation is an environmentally friendly and cost-effective method that enables the removal of these pollutants from soil through plants. Some ornamental and agricultural plants can absorb antibiotics through their roots and accumulate them in leaf, stem, and root tissues, thereby reducing the antibiotic load in the soil. In this study, the removal potential of ribbon flower (Chlorophytum Comosum), telegraph flower (Tradescantia Zebrina), and ice flower (Mesembryanthemum cordifolium L.) for tetracycline and ciprofloxacin from soil was investigated. The removal rates of tetracycline and ice flower were found to range from 24.04% to 33.10%, indicating a moderate phytoremediation capacity compared to other plants. Ribbon flower exhibited variable performance at different concentrations, with removal percentages ranging from 10.90% to 51.58%. The telegraph flower showed very high removal rates of tetracycline, ranging from 26.46% to 95.30%. The results obtained for ciprofloxacin showed a different distribution among the plants. It was determined that the ice flower could remove ciprofloxacin between 40.74% and 83.20%, indicating that the plant has a high removal capacity for this antibiotic. The ribbon flower stood out with a wide range of removal rates, ranging from 13.40% to 92.69%. In contrast, the telegraph flower did not show any success in removing ciprofloxacin from the soil. The highest phytoremediation percentage was obtained with the ribbon flower in soil containing 10 mg L⁻¹ ciprofloxacin, indicating that this plant has an effective biological treatment potential, especially in soils with high antibiotic load.