Eşyaya bağlı borç
Realobligation
  1. Tez No: 980235
  2. Yazar: AHMET SELİM ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ABİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma kanunda tanımlanmamış bulunan eşyaya bağlı borç müessesesini ele almaktadır. Çalışmamızda müessesenin özelliklerinin ve niteliğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Eşyaya bağlı borç tabiri ile geniş anlamda borç ilişkisi kastedilmiştir. Eşyaya bağlı borç ilişkileri kanundan veya hukuki işlemlerden doğan, bir kişiyi sırf bir ayni hakkın sahibi yahut zilyet olmak nedeniyle olumlu edim yükümlülüğü ile yükleyen, ayni hakkın sahibinin yahut zilyedin değişmesiyle borcun muhatabının değiştiği, bu özellikleri nedeniyle özel nitelikte olan bir şahsi haktır. Borç ilişkisini sona erdiren sebepler genel manada eşyaya bağlı borç ilişkisini sona erdirmekle, eşyaya bağlı borç ilişkilerinin kendine has sona erme sebepleri de mevcuttur. Eşyaya bağlı borcun bu özel durumları nedeniyle diğer müesseselerden ayrılması ve başlı başına ele alınması gerekir. Eşyaya bağlı borcun konusunu yalnızca olumlu edim yükümlülüklerinin oluşturması, müessesenin benzer nitelikte olabilecek kurumlardan ayrılmasını sağlar. Özellikle mülkiyetin doğrudan kısıtlamalarından ve ayni haklardan ayrılan en önemli yönü budur. Eşyaya bağlı borcun kanundan yahut sözleşmeden kaynaklanan geçerli bir hukuki ilişkiden doğması yani kanunun ihlalinden doğmaması da haksız fiilden yahut ayni hak ihlalinden kaynaklanan borçlardan ayrılmasını sağlar. Bu durumda konusu olumlu edim yükümlülüğü oluşturmayan, kanunun ihlalinden doğan herhangi bir borç ilişkisi, diğer özellikleri barındırsa dahi eşyaya bağlı borç niteliği taşımaz. Eşyaya bağlı borcun özellikleri ve ayırıcı niteliği ile kaynakları ve sona ermesi ortaya konduktan sonra, özellik arz eden durumların belirtilmesi ile müessesenin ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the institution of realobligation, which is not defined under our laws. While the study does not attempt to provide a definition, it aims to elucidate the characteristics and nature of the institution. The term“realobligation”refers to a broad concept of obligation. It denotes a relative right of a special nature, arising from legal provisions or legal transactions, which imposes a positive performance obligation on a person solely due to their status as the owner or possessor of a real right. In such cases, the obligation is transferred along with the change in the owner or possessor of the real right. Reasons for the termination of the obligation in general also lead to the termination of real obligations. However, these obligations possess specific grounds for termination unique to their nature. Given these unique characteristics, realobligations must be distinguished from other institutions and examined as a separate entity. The fact that real obligations are exclusively concerned with positive performance obligations differentiates this institution from other similar constructs. This distinction is particularly evident when compared to direct restrictions on ownership and real rights. Another significant aspect is that real obligations must arise from a valid legal relationship based on law or contract, not from a violation of the law. This ensures that obligations arising from wrongful acts or infringements of real rights are excluded from the scope of realobligations. Therefore, any obligation relationship that does not involve a positive performance obligation or originates from a violation of the law, even if it possesses other features of realobligations, does not qualify as such. After setting forth the characteristics and distinguishing features of realobligations, the study aims to demonstrate the institution through notable examples.