Dik milli değirmende bisküvi kırıklarının öğütülerek geri dönüştürülmesi
Recycling of biscuit crumbs by grinding in a vertical shaft mill
- Tez No: 980466
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Seramik üretim sürecinde ortaya çıkan bisküvi formundaki kırıklar, hem üretim maliyetleri hem de çevresel etkiler açısından önemli bir sorun oluşturmaktadır. Bu çalışmada, söz konusu atıkların dik milli değirmen kullanılarak öğütülmesi ve seramik üretim sürecine yeniden kazandırılabilirliği araştırılmıştır. Öğütme işleminden önce bisküvi kırıkları uygun ön işlemlerden geçirilmiş, ardından belirlenen parametreler altında dik milli değirmende inceltilmiştir. Öğütülmüş numuneler üzerinde X-Işını Floresans (XRF), X-Işını Kırınımı (XRD) ve Taramalı Elektron Mikroskobu/Enerji Saçılım Spektroskopisi (SEM/EDX) analizleri gerçekleştirilerek malzemenin kimyasal bileşimi, faz yapısı ve mikro yapısı detaylı olarak incelenmiştir. Elde edilen bulgular, bisküvi atıklarının yeniden kullanılabilir nitelikte olduğunu ve öğütme işleminden sonra seramik hamuruna teknik özellikleri olumsuz etkilemeden entegre edilebildiğini göstermektedir. Bu sayede hammadde kullanımında tasarruf sağlanmakta, atık miktarı azaltılmakta ve sürdürülebilir üretim hedeflenmektedir. Ayrıca, uygulanan analiz teknikleri ile elde edilen sonuçlar, dik milli değirmenin seramik atıklarının geri dönüşümü açısından etkin ve çevre dostu bir yöntem olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Biscuit-form breakages generated during ceramic production represent both environmental and economic challenges. This study focuses on recycling such waste materials by grinding them in a vertical shaft mill and reintegrating them into the ceramic production process. Prior to grinding, biscuit scraps were subjected to pre-treatment and then processed under specific milling conditions. To evaluate the chemical composition, phase structure, and microstructural characteristics of the ground samples, X-Ray Fluorescence (XRF), X-Ray Diffraction (XRD), and Scanning Electron Microscopy/Energy Dispersive X-ray Spectroscopy (SEM/EDX) analyses were conducted. The results indicate that the ground biscuit waste is suitable for reuse in ceramic formulations without negatively affecting the technical performance of the final product. This approach contributes to raw material conservation, reduction of industrial waste, and supports environmentally sustainable manufacturing. Furthermore, the analytical findings confirm that the vertical shaft mill is an efficient and eco-friendly method for recovering ceramic waste on an industrial scale.