Yönetici kişilik özelliklerinin presenteizm davranışına etkisi: Yetki devri rolü
The influence of managerial personality traits on presenteeism: The role of delegation
- Tez No: 980894
- Danışmanlar: PROF. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, yöneticilerin kişilik özelliklerinin presenteizm üzerindeki etkisini ve bu ilişkide yetki devrinin aracı rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, İstanbul'da farklı sektörlerde görev yapan yöneticiler üzerinde odaklanarak, yöneticilerin kişilik özelliklerinin (dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal denge ve deneyime açıklık) presenteizm üzerindeki doğrudan etkisini ve yetki devrinin bu etkideki olası aracılık rolünü analiz etmeyi hedeflemektedir. Veriler, İstanbul'daki kamu ve özel sektör kuruluşlarında çalışan 326 yöneticiden yüz yüze anket yöntemiyle toplanmıştır. Öncelikle ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış, ardından hiyerarşik regresyon analizi ile hipotezler test edilmiştir. Bulgular, yöneticilerin kişilik özelliklerinin presenteizm üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ve yetki devrinin presenteizmi azalttığını göstermiştir. Ancak, yetki devrinin kişilik özelliklerinin presenteizm üzerindeki etkisinde aracı bir rol oynamadığı belirlenmiştir. Bu sonuçlar, liderlik dinamikleri ve stresle başa çıkma süreçleri açısından önemli öngörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of managers' personality traits on presenteeism and the mediating role of delegation of authority in this relationship. Focusing on managers working in various sectors in Istanbul, the research analyzes the direct effects of personality traits (extraversion, agreeableness, conscientiousness, emotional stability, and openness to experience) on presenteeism and the potential mediating role of delegation of authority. Data were collected through face-to-face surveys from 326 managers employed in public and private sector organizations in Istanbul. Initially, validity and reliability analyses of the scales were conducted, followed by hypothesis testing using hierarchical regression analysis. The findings indicate that managers' personality traits have a significant effect on presenteeism and that delegation of authority reduces presenteeism. However, delegation of authority does not play a mediating role in the effect of personality traits on presenteeism. These results provide important insights into leadership dynamics and stress-coping processes.