İşletmelerde insan kaynakları analitiği olgunluk düzeyinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Human resources analytics in businesses measuring the maturity level and evaluation
  1. Tez No: 981096
  2. Yazar: BERNA KAYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
Özet
İnsan Kaynakları Yönetimi, teknolojinin gelişmesi, bilgi teknolojilerin hemen hemen her fonksiyonda kullanımı, yapay zekanın hayatımızın her alanına gün geçtikçe daha dokunuyor olması ile ilişkili olarak, İnsan Kaynakları Analitiğinin gelişimi için uygun ortamı hazırlamıştır. Günümüzde İnsan Kaynakları fonksiyonlarının hemen hemen her alanında da İnsan Kaynakları Analitiği (İKA) kullanılabilmektedir. Ülke genelinde faaliyet gösteren pek çok işletmenin, İnsan Kaynakları Analitiğini en az bir İK fonksiyonunda uyguladığı; uygulamayan işletmelerin ise en azından bu kavrama ilişkin belirli bir farkındalık veya bilgi düzeyine sahip oldukları gözlemlenmiştir. Yapılan güncel araştırmalardan elde edilecek verilerin geliştirilmesiyle birlikte, İnsan Kaynakları Analitiğinin ilerleme ve kurumsal uygulamalarda daha etkin bir biçimde yer bulma potansiyeline sahip olduğu öngörülmektedir. Çalışmanın temel amacı, işletmelerde insan kaynakları analitiği uygulamalarının olgunluk düzeylerini ölçmek ve elde edilen bulgular doğrultusunda kapsamlı bir değerlendirme yapmaktır. İnsan Kaynakları Analitiği, günümüz koşullarında işletmelerin stratejik karar alma süreçlerinde kritik bir rol üstlenmektedir. Bu doğrultuda çalışmada yalnızca analitik araçların kullanımına odaklanılmamış; aynı zamanda söz konusu araçların hangi biçimlerde ve hangi düzeylerde uygulamaya geçirildiği de ayrıntılı olarak incelenmiştir. Araştırma bir nicel araştırma niteliğindedir. Çalışmadaki veriler anket formuyla toplanmıştır. Anket formu, insan kaynakları uygulamaları konusunda bilgi sahibi profesyonelleri hedef alacak şekilde yapılandırılmıştır. Elde edilen veriler, çeşitli istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiş ve insan kaynakları analitiği olgunluk düzeylerinin İnsan Kaynakları Yönetimi fonksiyonlarıyla ilişkisi ortaya konmuştur. Çalışma bulguları, insan kaynakları analitiğinin kurum içi karar alma süreçlerinde giderek daha stratejik bir rol üstlendiğini göstermektedir. Bu çalışma, İnsan Kaynakları Analitiğinin uygulamadaki yeri ile teorik çerçevesi arasındaki ilişkiyi inceleyerek alana katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Human Resources Management has prepared the appropriate environment for the development of Human Resources Analytics in relation to the development of technology, the use of information technologies in almost every function, and artificial intelligence touching every aspect of our lives day by day. Today, Human Resources Analytics (HRA) can be used in almost every field of Human Resources functions. It has been observed that many enterprises operating throughout the country apply Human Resources Analytics in at least one HR function, while enterprises that do not apply it have at least a certain level of awareness or knowledge about this concept. With the development of data to be obtained from current research, it is predicted that Human Resources Analytics has the potential to make progress and find a more effective place in corporate practices.ith the development of data to be obtained from current research, it is predicted that Human Resources Analytics has the potential to make progress and find a more effective place in corporate practices. The main purpose of the study is to measure the maturity levels of human resources analytics applications in enterprises and to make a comprehensive assessment in accordance with the findings obtained. Human Resources Analytics plays a critical role in the strategic decision-making processes of enterprises in today's conditions. In this regard, the study did not only focus on the use of analytical tools; it also examined in detail the ways and levels in which these tools were put into practice. The research is a quantitative research. The data in the study were collected with a survey form. The survey form was structured to target professionals who have knowledge about human resources practiceshe research is a quantitative research. The data in the study were collected with a survey form. The survey form was structured to target professionals who have knowledge about human resources practices. The obtained data were evaluated by various statistical analysis methods and the relationship of human resources analytics maturity levels with Human Resources Management functions was revealed. The study findings show that human resources analytics is taking on an increasingly strategic role in internal decision-making processes. This study aims to contribute to the field by examining the relationship between the place of Human Resources Analytics in practice and its theoretical framework.