Psikolojik danışman adaylarının mizah duygusunu yordamada duygusal zeka ve öz şefkatin rolü
The role of emotional intelligence and self-compassion in predicting the sense of humor in psychological counselor candidates
  1. Tez No: 981163
  2. Yazar: BÜŞRA AKYÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK GENÇTANIRIM KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
Özet
Psikolojik danışman adaylarında duygusal zeka, öz şefkat ve çeşitli demografik değişkenlerin (cinsiyet, sınıf düzeyi, yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim birimi ve sosyo-kültürel etkinliklere katılma sıklığı) mizah duygusunu yordama düzeylerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu 388 (302 kadın, 86 erkek) psikolojik danışman adayı oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcılara ait kişisel bilgileri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”, mizah duygusunu belirlemek amacıyla“Çok Boyutlu Mizah Duygusu Ölçeği”, duygusal zekayı belirlemek amacıyla“Duygusal Zeka Ölçeği Kısa Formu”, öz şefkati belirlemek amacıyla“Öz Şefkat Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26 ve Jamovi programlarından yararlanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni olan mizah duygusunun bağımsız değişken cinsiyete göre farklılaşıp farklılaşmadığını tespit etmek amacıyla t testinden, diğer bağımsız değişkenler olan sınıf düzeyi, yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim birimi ve sosyo-kültürel etkinliklere katılım sıklığına bağlı farklılaşmalar olup olmadığını tespit etmek amacıyla ise ANOVA ve post hoc testleri kullanılmıştır. Mizah duygusu değişkeninin duygusal zeka ve öz şefkat değişkenleri ile olan ilişkisini tespit etmek amacıyla düzenleyici (moderatör) etki analiz modeli kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda psikolojik danışman adaylarında mizah duygusu üzerinde yaşamının çoğunu geçirdiği yerleşim birimi ve sosyo-kültürel etkinliklere katılma sıklığı değişkenlerinin anlamlı farklılıklar oluşturduğu tespit edilmiştir. Ayrıca psikolojik danışman adaylarının duygusal zeka ve mizah duyguları değişkenleri arasındaki ilişkide öz şefkat değişkenin düzenleyici bir etkisinin olduğu ve araştırma modelinin anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive value of emotional intelligence, self-compassion and various demographic variables (gender, grade level, the place where they spend most of their life, and the frequency of participation in socio-cultural activities) on sense of humor in psychological counselor candidates. The study group consisted of 388 (302 female, 86 male) psychological counselor candidates. A“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to collect personal information about the participants. The“Multidimensional Sense of Humor Scale”was used to determine sense of humor. The“Short Form of the Emotional Intelligence Scale”was used to determine emotional intelligence. The“Self-Compassion Scale”was used to determine self-compassion. SPSS 26 and Jamovi programs were used for the statistical analysis of the data obtained within the scope of the research. A t-test was used to determine whether the dependent variable of the study, sense of humor, differed according to the independent variable, gender. ANOVA and post hoc tests were used to determine whether there were differences depending on the other independent variables, which were grade level, place where they spend most of their life, and frequency of participation in socio-cultural activities. A moderator analysis model was used to determine the relationship between the sense of humor variable and the emotional intelligence and self-compassion variables. As a result of the analyses, it was determined that the variables of place where they spend most of their life and frequency of participation in socio-cultural activities created significant differences on the sense of humor in psychological counselor candidates. In addition, it was observed that the self-compassion variable had a moderating effect on the relationship between the emotional intelligence and sense of humor variables of psychological counselor candidates and the research model was significant.