6. sınıf öğrencilerinin problem kurma süreçlerinin grup çalışması bağlamında incelenmesi
An investigation into 6th grade students' problem posing processes within group work
- Tez No: 981377
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, altıncı sınıf öğrencilerinin problem kurma süreçlerini grup çalışması bağlamında incelemektir. Araştırma, nitel bir yöntem olan durum çalışması modeline dayanmaktadır ve 6. sınıf düzeyinde altı öğrencinin katılımıyla yürütülmüştür. Veri toplama süreci, araştırmacı tarafından geliştirilen problem kurma etkinlikleri ve uygulama sırasında yapılan video kayıtları aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin kurdukları problemler, literatürde yer alan problem kurma değerlendirme ölçütleri göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Toplanan veriler, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleriyle incelenmiş, kategori ve kodlara ulaşılmıştır. Bulgular, öğrencilerin çoğunlukla matematiksel ve çözülebilir problemler kurduğunu göstermektedir. Öğrenciler problem kurma sürecinde bağlam oluşturma, değişkenleri tanımlama ve matematiksel ilişkiler kurma adımlarını düzenli biçimde kullanmakta; ancak dilsel yeterlilik, bilişsel karmaşıklık ve üst düzey meta bilişsel becerilerde sınırlılıklar gözlenmektedir. Matematiksel içerik açısından temel işlemler yoğun biçimde kullanılırken, kavramsal ve ileri düzey kavramlar sınırlı kalmaktadır. Grup çalışmaları sırasında öğrenciler fikir üretme ve fikri değerlendirmeye ağırlık verirken, görev paylaşımı ve alternatif üretme sınırlıdır. Bu bulgular, problem kurma sürecinde işlem ve iş birliği odaklı yaklaşımların güçlü olduğunu, ancak kavramsal ve üst düzey becerilerin desteklenmesine ihtiyaç olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the problem posing processes of sixth grade students in the context of group work. The research is based on a qualitative case study method and was conducted with the participation of six sixth-grade students. Data collection was conducted through researcher-led problem-posing activities and a video recording of the implementation. The problems they posed were revised and analyzed, taking into account problem-posing assessments in the literature. The collected data were analyzed using descriptive and content analysis methods, resulting in categories and codes. Findings indicate that students pose mostly mathematical and solvable problems. Students regularly use the steps of establishing context, identifying variables, and establishing mathematical relationships during the problem-posing process; however, limitations are observed in linguistic proficiency, cognitive complexity, and higher-level metacognitive skills. In terms of mathematical content, basic operations are used extensively, while conceptual and advanced concepts are limited. While students focus on generating and evaluating ideas during group work, task sharing and generating alternatives are limited. These findings suggest that while process- and collaboration-oriented approaches to problem-posing are powerful, conceptual and higher-level skills need to be supported.