Klotho proteininin deri kanseri (melanoma hücreleri) üzerinde antitümör etkilerininin araştırılması
Investigation of the antitumor effects of klotho protein in melanoma cells
  1. Tez No: 982591
  2. Yazar: TUĞBA ÇIĞŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR UZUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Biyoteknoloji, Molecular Medicine, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
Özet
Klotho geni, ilk kez 1997 yılında Makato Kuro-o ve arkadaşlarının farelerde yaptığı bir çalışmada yaşlanma karşıtı bir faktör olarak keşfedilmiştir. Bu gen, iki farklı formda klotho (KL) proteini üretir: Birincisi membrana entegre olarak görev yaparken, diğeri salgılanarak dolaşıma katılır. Klotho proteini en yoğun olarak böbrek üstü bezlerinin distal tübüllerinde üretilse de, beyin, akciğer, karaciğer, yumurtalıklar ve diğer organlarda da düşük miktarlarda bulunmaktadır. Membrandan serbest bırakılan ve salgılanan KL proteini (s-KL), kan, beyin, omurilik sıvısı ve idrarda bulunur. KL protein miktarı, yaşlanmayla birlikte vücutta azalırken, Alzheimer, kanser, kemik erimesi, böbrek yetmezliği ve kronik akciğer hastalığı gibi hastalıklar ile birlikte KL proteininin ekspresyonunun artırılması, yaş ömrünü uzatmak ve hastalıkların seyrini iyileştirmek konusunda umut verici sonuçlar doğurmuştur. Bu tez, rekombinant insan Klotho (hKL) proteininin antikanserojenik potansiyelini insan deri kanseri hücre hattı VMM917 üzerinde araştırmayı amaçlamaktadır. hKL proteininin melonama kanserine karşı olası etkileri, farklı hKL konsantrasyonları ile yapılan testler, MTT sitotoksisite analizi, hücre döngüsü analizi ve melanoma gelişiminde rol oynayan genlerin ekspresyon seviyelerinin qPCR ile incelenmesi yoluyla kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, hKL proteini muamelesine karşı VMM917 hücre hattının nispeten direnç gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Klotho gene was first discovered in 1997 by Makato Kuro-o and his colleagues during a study conducted on mice, where it was identified as an anti-aging factor. This gene encodes two different forms of Klotho (KL) protein: one is membrane-bound, while the other (s-KL) is secreted into the circulation. Although KL protein is predominantly expressed in the distal tubules of the kidneys, it is also present in lower amounts in the brain, lungs, liver, ovaries, and other organs. s-KL might be available in blood, cerebrospinal fluid, and urine. The level of s-KL protein decreases with aging and has been associated with several age-related diseases such as Alzheimer's disease, cancer, osteoporosis, kidney failure, and chronic lung diseases. Increasing KL expression has shown promising potential for extending lifespan and improving the progression of these diseases. This thesis aimed to investigate the anticancer potential of recombinant human Klotho (hKL) protein on a human skin cancer cell line VMM917. The possible effects of hKL on melanoma were comprehensively examined through experiments using various hKL concentrations, MTT cytotoxicity assay, cell cycle analysis, and qPCR analysis of gene expression levels involved in melonama development. As a result, it was determined that the VMM917 cell line exhibited resistance to hKL protein.