KOAH alevlenme ile acil servise başvuran hastaların prognozunu öngörmede DECAF skorunun prokalsitonin/albümin oranı ve crp/albümin oranı ile karşılaştırılması
Comparison of the DECAF score with procalcitonin/albumin and CRP/albumin Ratios in predicting the prognosis of patients presenting to the emergency department with COPD exacerbation
  1. Tez No: 983961
  2. Yazar: OĞUZHAN CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: KOAH alevlenme ile acil servise başvuran hastaların prognozunu öngörmede klinik ve laboratuvar parametrelerini içeren DECAF skorunun kullanışlı bir skorlama olup olmadığı ile diğer laboratuvar parametrelerine üstünlüğünün olup olmadığının araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Bu çalışma, 21.12.2022–21.03.2025 arasında KOAH alevlenmesiyle bir üniversite acil servisine başvuran erişkin hastaların retrospektif incelenmesiyle yürütüldü; hastaların başvuru esnasındaki klinik, laboratuvar verileri, ve bu değerler esas alınarak hesaplanan DECAF ,PAR VE CAR skorlarının klinik sonlanımları karşılaştırıldı.. Bulgular: Çalışmamız belirlenen tarih aralığında acil servise başvuran 458 hasta ile yapıldı. Hastaların yaş ortalaması 69,96 ± 8,36 yıl olup hem acil servis sonlanımında (p=0,951) hem de hastane sonlanımında (p=0,654) yaş açısından anlamlı bir fark saptanmadı. Cinsiyetin acil servis sonlanımı (p=0,045) ve hastane sonlanımı (p=0,391) arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı. Çalışmada incelenen DECAF skoru, hem yatış gereksinimi (duyarlılık %21, özgüllük %79), hem yoğun bakım ihtiyacı (duyarlılık %65,1, özgüllük %96,9) hem de mortalite (duyarlılık %52, özgüllük %84) açısından diğer skorlamalara göre daha anlamlı bulundu. PAR değeri özellikle mortalite için yüksek duyarlılık gösterdi (duyarlılık %95, özgüllük %19); ancak özgüllüğünün düşük olması klinik kullanımını sınırladı. CAR ise tüm sonlanımlar açısından düşük özgüllük düzeyiyle daha zayıf bir belirteç olarak değerlendirildi. DECAF skoru yatan (EAA= 0,886; p<0,001) ve eksitus olan (EAA= 0,837; p<0,001) hastalarda yüksek saptandı. PAR skoru yatan (EAA= 0,636; p=0,001) ve eksitus olan (EAA= 0,600; p=0,002) hastalarda yüksek saptandı. CAR skoru yatan (EAA= 0,594; p=0,017) ve eksitus olan hastalarda anlamlı olarak (EAA= 0,470; p=0,341). Sonuç: DECAF skorunun klinik sonuçları öngörmede diğer araştırılan belirteçlere kıyasla daha dengeli ve güvenilir bir yapıya sahip olduğu, PAR'ın özellikle duyarlılık gerektiren durumlarda avantaj sağlayabileceği, CAR'ın ise sınırlı ayırt edici güce sahip olduğu görülmektedir. Mortalite belirlemede PAR'ın DECAF'a göre sensitivitede üstün olduğu görülse de özgüllük konusunda DECAF'ın öne geçtiği görülmüştür
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the prognostic value of the DECAF score together with the procalcitonin/albumin (PAR) and CRP/albumin (CAR) ratios in patients presenting to the emergency department with COPD exacerbation. Materials and Methods: This retrospective study included adult patients who presented with COPD exacerbation between 21.12.2022 and 21.03.2025. Clinical and laboratory findings, DECAF, PAR, and CAR values, as well as clinical outcomes, were compared. Results: The study included 458 patients who presented to the emergency department within the specified period. The mean age of the patients was 69.96 ± 8.36 years, and no significant difference was found with respect to age in either emergency department outcomes (p = 0.951) or hospital outcomes (p = 0.654). Gender was not significantly associated with emergency department outcomes (p = 0.045) or hospital outcomes (p = 0.391). The DECAF score was found to be more significant than other scores in predicting hospital admission (sensitivity 21%, specificity 79%), intensive care unit requirement (sensitivity 65.1%, specificity 96.9%), and mortality (sensitivity 52%, specificity 84%). The PAR value demonstrated particularly high sensitivity for mortality prediction (sensitivity 95%, specificity 19); however, its low specificity limited its clinical usefulness. CAR was considered a weaker marker due to its low specificity across all outcomes. The DECAF score was found to be higher in hospitalized patients (AUC = 0.886; p < 0.001) and in patients who died (AUC = 0.837; p < 0.001). The PAR score was also higher in hospitalized patients (AUC = 0.636; p = 0.001) and in patients who died (AUC = 0.600; p = 0.002). The CAR score was higher in hospitalized patients (AUC = 0.594; p = 0.017); however, it was not significantly different in patients who died (AUC = 0.470; p = 0.341). Conclusion: The DECAF score appears to have a more balanced and reliable structure for predicting clinical outcomes compared with the other investigated markers. PAR may offer an advantage in situations where high sensitivity is required, while CAR has limited discriminatory power. Although PAR showed superior sensitivity compared with DECAF in predicting mortality, DECAF demonstrated better specificity.