Robust stability delay margin computation of load frequency control system with electric vehicles aggregator
Elektrikli araç grubu içeren yük frekans kontrol sisteminin gürbüz kararlılık gecikme payının hesabı
  1. Tez No: 984145
  2. Yazar: ENES DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu tez Elektrikli Araç (EA) entegre edilmiş bir Yük Frekans Kontrol (YFK) sisteminin gürbüz kararlılık gecikme payının hesabını, EA gruplarının katılımıyla ortaya çıkan haberleşme zaman gecikmelerini göz önünde bulundurarak sunmaktadır. Bu gecikme, YFK sistemi frekans kararlılığını olumsuz yönde etkilemektedir. EA'lar güç sistemlerinde daha önce sadece bir yük iken artık bir güç kaynağı olarak da kullanılabilmektedirler ve bu sayede EA'ların YFK sistemlerine entegrasyonu YFK sistemlerinin frekans düzenleme yeteneğini artırmaktadır. Bu durum araçlardan elektrik şebekelerine güç aktarımına olanak sağlayan teknoloji sayesinde gerçekleşmektedir. EA'lar bu teknoloji ile şebekenin gereksinimlerine göre yük ve güç kaynağı olmak üzere çift yönlü olarak çalışabilmektedirler. Bu tez YFK sisteminin gürbüz kararlılık gecikme paylarının hesabına ve YFK sistemi için EA katkısının etkilerine odaklanmaktadır. Gürbüz kararlılık gecikme paylarını hesaplamak ve EA'ların katkısını analiz etmek için önerilen metotlar uygulanmıştır. Bu metotlardan bir tanesi olan Kharitonov teoremi YFK karakteristik denklemine uygulanarak özel Kharitonov denklemleri elde edilmiştir. Bu uygulama ile parametre belirsizlikleri altında kararlılık sağlanırken hesaplamaların karmaşıklığı da önemli ölçüde azaltılır. Daha sonra önerilen matematiksel metot sayesinde Kharitonov denklemlerinin çözümünü kolaylaştırmak için bu denklemlerin üstel teriminden kurtularak rasyonel denklemler elde edilir. YFK sisteminin gürbüz kararlılık gecikme payları farklı oranlardaki EA katkısı ve geniş çaplı bir oransal-integral kontrolör kazançları göz önünde bulundurularak hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar Matlab/Simulink programı ile simule edilerek doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a robust stability delay margin computation (RSDM) of a single-area Load Frequency Control (LFC) system integrated with Electric Vehicles (EVs) aggregator, considering communication time delays introduced by EVs aggregator participation. This delay affects LFC system frequency stability negatively. The integration of EVs aggregator to LFC systems improves LFC systems ability of frequency regulation because EVs can be source of supply in grids now while they were just a load before. The Vehicle to Grid (V2G) technology made this possible because EVs can operate in bidirectional with this technology according to requirements of the grid. This thesis focuses on RSDMs computation of single-area LFC system and effects of EVs contribution for LFC system. Kharitonov theorem and frequency-domain method based on Rekasius substitution with resultant theory are used to compute RSDMs and analyze EVs contribution. Kharitonov theorem is applied to characteristic equation (CE) of the LFC system and specially constructed Kharitonov's polynomials are obtained. The complexity of computations is reduced significantly while ensuring stability under parameter uncertainties by applying Kharitonov theorem. In Rekasius substitution with resultant theory, the exponential term of Kharitonov's polynomials is replaced by a rational function to obtain regular polynomial CE not having any exponential term, and this make easier to solve CE. RSDMs are computed at different rate EV contributions and for a broad spectrum of the proportional integral controller (PI) gains. LFC system has been simulated and obtained results are validated in Matlab/Simulink.