İki dilli Türk çocuklarının yazma beceri, tutum ve kaygıları
Bilingual Turkish children's writing skills, attitudes and anxieties
  1. Tez No: 984456
  2. Yazar: İSA GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKER ŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, iki dilli Türk çocuklarının yazma beceri, tutum ve kaygılarını geçerli ve güvenilir ölçme araçlarıyla tespit etmek ve çeşitli değişkenler açısından değerlendirmektir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Almanya'da yaşayan iki dilli Türk çocukları oluşturmaktadır. Evrene giren bütün iki dilli Türk çocuklarından veri toplamak mümkün olmadığından örneklem alma yoluna gidilmiştir. Çalışma, Almanya'nın Hamburg, Schleswig-Holstein ve Hessen eyaletlerinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerine ve hafta sonu derneklerine giden 5-8. sınıf düzeyindeki 255 iki dilli Türk çocuğu ile yapılmıştır. Örneklem belirlenmesinde basit rastgele/seçkisiz örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri, araştırma için geliştirilen İki Dilli Türk Çocuklarının Türkçe Yazma Becerilerine Yönelik Tutum Ölçeği, İki Dilli Türk Çocuklarının Türkçe Yazma Becerilerine Yönelik Kaygı Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu ve öğrenci yazılı çalışmalarıyla toplanmıştır. Öğrencilerin yazılı kompozisyonları araştırma için geliştirilen İki Dilli Türk Çocuklarının Türkçe Yazma Becerilerini Değerlendirmeye Yönelik Dereceli Puanlama Anahtarı ile değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov Testi, Mann Whitney U Testi,Kruskal Wallis Testi, Dunn Testi, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact Testi, Bonferroni Düzeltmeli Z Testi kullanılmıştır. Analiz sonuçları kategorik değişkenler için frekans (yüzde) şeklinde, nicel değişkenler için ortalama ± standart sapma ve ortanca (minimum – maksimum) şeklinde sunulmuştur. Önem düzeyi p<0,050 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS V23, IBM AMOS V23 ve R programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan Almanya'daki iki dilli Türk çocuklarının ortanca Türkçe yazma beceri düzeyinin“geliştirilmeli”olduğu görülmüştür. Ortanca yazma beceri düzeyi, cinsiyet ve yazma sıklığı değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaşmaktadır. Ortanca yazma beceri düzeyi ile sınıf düzeyi ve yazmada zorlanma değişkenleri arasında istatistiksel olarak bir farkın olmadığı bulunmuştur. Türkçe yazma tutumlarına ilişkin ortanca değerleri en yüksekten en aza doğru Farkındalık, İsteklilik, Zorlanma ve Uygulama boyutlarında toplanmıştır. Boyutlar, değişkenlere göre incelendiğinde Türkçe yazma tutumlarının cinsiyet, sınıf, evde konuşulan dil, dizi-film izlenen dil, Türkçe kitap okuma, Türkçe dil becerileri ve Türkçe günlük yazma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaştığı (bir ya da birkaç boyutta) görülmüştür. Hiçbir boyutta Türkçe ve Türk Kültürü derslerine devam etme değişkeniyle Türkçe yazma tutumu arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır. Türkçe yazma kaygılarına ilişkin ortanca değerleri en yüksekten en aza doğru Özgüven, Olumsuz değerlendirilme, Yetersizlik, Kaçınma ve Fizyolojik belirti boyutlarında toplanmıştır. Boyutlar, değişkenlere göre incelendiğinde Türkçe yazma kaygılarının cinsiyet, evde konuşulan dil, dizi-film izlenen dil, Türkçe kitap okuma, Türkçe dil becerileri ve Türkçe günlük yazma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde farklılaştığı (bir ya da birkaç boyutta) görülmüştür. Hiçbir boyutta, Türkçe ve Türk Kültürü derslerine devam etme ve sınıf değişkenleriyle Türkçe yazma kaygısı arasında istatistiksel olarak bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the writing skills, attitudes, and anxieties of bilingual Turkish children using valid and reliable measurement tools and to evaluate these aspects in terms of various variables. The research employed the relational screening model, one of the quantitative research methods. The population of the study consists of bilingual Turkish children living in Germany. Since it was not possible to collect data from all bilingual Turkish children within the population, sampling was conducted. The study was carried out with 255 bilingual Turkish children attending Turkish Language and Culture courses and weekend associations at the 5th–8th grade levels in the German states of Hamburg, Schleswig-Holstein, and Hessen. The simple random sampling method was used to determine the sample. The data of the study were collected using instruments developed specifically for the research: the Attitude Scale Toward Turkish Writing Skills of Bilingual Turkish Children, the Anxiety Scale Toward Turkish Writing Skills of Bilingual Turkish Children, the Personal Information Form, and students' written compositions. The written compositions were evaluated using the Analytic Rubric for Assessing the Turkish Writing Skills of Bilingual Turkish Children, which was also developed for this study. In the data analysis, the Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov Tests, Mann-Whitney U Test, Kruskal-Wallis Test, Dunn Test, Monte Carlo Corrected Fisher's Exact Test, and Bonferroni Corrected Z Test were utilized. The results of the analyses were presented as frequencies (percentages) for categorical variables and as mean ± standard deviation and median (minimum – maximum) for quantitative variables. The significance level was set at p<0.050. Data analysis was conducted using IBM SPSS V23, IBM AMOS V23, and the R program. The findings indicate that the median Turkish writing proficiency level of bilingual Turkish children living in Germany who participated in the study was at a level that“needs improvement.”The median writing proficiency level showed statistically significant differences based on the variables of gender and writing frequency. However, no statistically significant differences were found between the median writing proficiency level and the variables of grade level and difficulty in writing. Regarding attitudes towards Turkish writing, the median values were highest in the Awareness dimension, followed by Willingness, Difficulty, and Practice dimensions. When the dimension was examined in relation to different variables, it was observed that attitudes towards Turkish writing significantly differed (in one or more dimensions) based on gender, grade level, language spoken at home, language of TV series/movies watched, Turkish book reading habits, Turkish language skills, and keeping a Turkish diary. No significant difference was found between attending Turkish Language and Culture classes and attitudes towards Turkish writing across any dimension. Regarding Turkish writing anxiety, the median values were highest in the Self-Confidence dimension, followed by Negative evaluation, Incompetence, Avoidance, and Physiological Symptoms dimensions. When the dimension was examined in relation to different variables, it was found that Turkish writing anxiety significantly differed (in one or more dimensions) based on gender, language spoken at home, language of TV series/movies watched, Turkish book reading habits, Turkish language skills, and keeping a Turkish diary. However, no significant difference was found between attending Turkish Language and Culture classes, grade level, and Turkish writing anxiety across any dimension.