Abortus imminens tanısı almış ve abortus imminens tanısı almamış gebelerin depresyon açısından karşılaştırılması
Comparison of pregnant women diagnosed with threatened abortion and those without the diagnosis in terms of depression
- Tez No: 984469
- Danışmanlar: DR. SIDIKA SİBEL GÜLOVA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, abortus imminens tanısı almış gebelerde depresyon düzeyini değerlendirmek ve abortus imminens tanısı almamış sağlıklı gebelerle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, 2025 yılında 01.04.2025-01.08.2025 tarihleri arasında hastanemiz kadın hastalıkları ve doğum kliniğine başvuran, ilk ve ikinci trimesterdeki 128 gebe dahil edilmiştir. Olgular, abortus imminens tanısı almış (n=64) ve almamış kontrol grubu (n=64) olarak ikiye ayrılmıştır. Katılımcıların yaşı, canlı doğum sayısı, düşük doğum sayısı, sigara kullanımı, vücut kitle indeksi, hastaneye yatış öyküsü kaydedilmiş olup depresyon düzeyleri Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmamıza anembriyonik gebelik, ektopik gebelik, 3. trimester gebelik dahil edilmemiştir. Bulgular: Bu çalışmada, Abortus İmminens tanısı alan gebelerde depresyon şiddetinin belirgin biçimde daha yüksek olduğu; gebelik haftasının Abortus İmminens grubunda anlamlı olarak daha erken seyrettiği; hastaneye yatışın yalnızca Abortus İmminens grubunda görüldüğü; buna karşılık sigara kullanımı ve beden kitle indeksi grupları ile depresyon şiddeti arasında anlamlı fark olmadığı gösterilmiştir. Sonuç: Abortus imminens tanısı, gebelerde psikolojik stres ve depresyon riskini anlamlı biçimde artırmaktadır. Bu nedenle abortus imminens tanısı konan hastalarda psikolojik destek ve uygun danışmanlık hizmetlerinin gebelik takibine entegre edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate the level of depression in pregnant women diagnosed with threatened abortion (abortus imminens) and to compare it with that of healthy pregnant women without this diagnosis. Materials and Methods: This cross-sectional study included 128 pregnant women who presented to the obstetrics and gynecology clinic of our hospital between 01.04.2025-01.08.2025. Participants were divided into two groups: those diagnosed with abortus imminens (n=64) and healthy controls without the diagnosis (n=64). Participants' age, number of live births, number of miscarriages, smoking status, body mass index, and history of hospitalization were recorded, and depression levels were assessed using the Beck Depression Inventory. Cases with anembryonic pregnancy, ectopic pregnancy, or third-trimester pregnancy were not included in the study. Results: In this study, it was shown that depression severity was markedly higher in pregnant women diagnosed with threatened abortion; gestational age was significantly earlier in the threatened abortion group; and hospitalization occurred exclusively in this group. In contrast, no significant differences were observed between the groups in terms of depression severity with respect to smoking status and body mass index. Conclusion: A diagnosis of abortus imminens is associated with a significantly increased risk of psychological stress and depression during pregnancy. Therefore, psychological support and appropriate counseling should be integrated into the follow-up and management of patients diagnosed with threatened abortion