4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu (KİSK) kapsamında inşaat sözleşmelerinde fiyat farkı uygulaması
The application of price adjustments in construction contracts falling under the scope of Public Procurement Contracts Law (PPCL)
- Tez No: 984487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEHBİ UMUT ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmamızda, KİSK kapsamında inşaat sözleşmelerinde fiyat farkı uygulaması, yargı kararları ve öğreti görüşleri doğrultusunda ayrıntılı olarak incelenmiştir. KİSK kapsamında inşaat sözleşmeleri, sözleşmenin ifasının uzun sürmesi ve sözleşmeye konu işin maliyetinin yüksek olması nedenleriyle maliyet dalgalanmalarına oldukça açıktır. Bu nedenle fiyat farkı uygulaması, taraflar arasında dengenin korunması ve idarenin özel hukuk sözleşmesi aracılığıyla yerine getirdiği kamu hizmetinin gecikmeksizin yerine getirilebilmesi bakımından büyük bir işleve sahiptir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümünde KİSK kapsamında inşaat sözleşmelerinin tanımı, hukuki niteliği, tarafları, şekli, kuruluşu ve unsurları incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde esas konu olan KİSK kapsamında inşaat sözleşmelerinde fiyat farkı uygulaması incelenmiştir. Bu inceleme sırasında fiyat farkı uygulamalarını düzenleyen mevzuat hükümlerinin tarihsel değişimi, öğretide yer alan farklı görüşler ve fiyat farkı uygulamasının yargı kararlarındaki yansıması da değerlendirilmiştir. Fiyat farkı uygulaması, TBK'de yer alan uyarlama kurumu ile karşılaştırılmış ve aralarındaki ilişki açıklanmıştır. Ayrıca KİSK'e eklenen ve fiyat farkı uygulamasını genişleten geçici maddeler (geçici madde 2, 5, 6, 7), yargı kararlarındaki yansımaları da dikkate alınarak ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the application of price adjustments in construction contracts falling under the scope of Public Procurement Contracts Law (PPCL) is examined in detail in light of judicial decisions and doctrine opinions. Construction contracts falling under the scope of PPCL are particularly vulnerable to cost fluctuations due to the lengthy duration of contract performance and the high cost of the subject matter. Therefore, the mechanism of price adjustment plays a significant role in maintaining the balance between the parties and ensuring the uninterrupted provision of public services that the administration delivers through private law contracts. The study consists of two main sections. The first section examines the definition, legal nature, parties, form, formation, and essential elements of construction contracts falling under the scope of PPCL. The second section focuses on the main subject of the study: the application of price adjustments in construction contracts falling under the scope of PPCL. In this part, the historical development of the legislative provisions governing price adjustments, differing views in the doctrine, and the reflection of these practices in judicial decisions are evaluated. The concept of price adjustment is also compared with the hardship adjustment mechanism regulated under the Turkish Code of Obligations and the relationship between the two is elaborated. Furthermore, the temporary articles added to PPCL that expand the scope of price adjustment (temporary articles 2, 5, 6, and 7) are examined in detail, taking into account their interpretation and application in case law.