7. sınıf öğrencilerinin cebirsel muhakeme düzeyleri öğrenme stilleri ve akademik başarıları arasındaki ilişki
The relationship between algebraic reasoning levels, learning styles and academic achievements of 7th grade students
  1. Tez No: 985129
  2. Yazar: MERVE KARAHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECAİ AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin cebirsel muhakeme düzeyleri, öğrenme stilleri ve akademik başarıları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemini Kars ilinde yer alan yedi farklı ortaokuldan rastgele seçilmiş toplam 245 yedinci sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin cebirsel muhakeme düzeylerini belirlemek amacıyla“Cebirsel Muhakeme Değerlendirme Aracı”, öğrenme stillerini belirlemek için ise“Grasha-Riechmann Öğrenme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin akademik başarılarını belirlemede matematik dersi birinci dönem karne notları dikkate alınmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular, öğrencilerin cebirsel muhakeme düzeyleri ile öğrenme stilleri arasında anlamlı ilişkiler bulunduğunu göstermektedir. Özellikle bağımsız ve katılımcı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin cebirsel muhakeme testinden anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldıkları saptanmıştır. Diğer taraftan pasif ve bağımlı öğrenme stillerine sahip öğrencilerin cebirsel muhakeme düzeylerinin diğer gruplara kıyasla daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca cebirsel muhakeme düzeyleri ile matematik akademik başarıları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Cebirsel muhakeme düzeyi yüksek öğrencilerin matematik ders notlarının da genel olarak yüksek olduğu; bu ilişkinin özellikle fonksiyonel düşünme ve genelleme alt boyutlarında daha belirgin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlar öğrencilerin öğrenme stillerinin cebirsel muhakeme gelişiminde ve akademik başarılarında belirleyici bir rol oynayabileceğini göstermekte; dolayısıyla öğretim sürecinde farklı öğrenme stillerine uygun öğretim stratejilerinin benimsenmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between 7th-grade students' algebraic reasoning levels, learning styles, and academic achievement. The sample of the study consists of 245 seventh-grade students randomly selected from seven different secondary schools in the province of Kars. To assess students' algebraic reasoning levels, the“Algebraic Reasoning Assessment Tool”was used, while their learning styles were determined through the“Grasha-Riechmann Learning Styles Scale.”In addition, students' academic achievement was evaluated based on their first-term mathematics report card grades. The findings revealed significant relationships between students' algebraic reasoning levels and their learning styles. In particular, students with independent and participant learning styles achieved significantly higher scores on the algebraic reasoning test. In contrast, those with avoidant and dependent learning styles demonstrated lower levels of algebraic reasoning compared to their peers. Furthermore, a positive and significant correlation was found between students' algebraic reasoning levels and their mathematics achievement scores. Students with higher algebraic reasoning levels generally had higher mathematics grades, and this relationship was especially evident in the functional thinking and generalization subdimensions. These results suggest that students' learning styles may play a critical role in the development of algebraic reasoning and academic success. Therefore, adopting instructional strategies that accommodate different learning styles can be considered essential for supporting students' reasoning and achievement in mathematics.