A scoping review of theses and dissertations on language teacher identity in Türkiye (2010-2024)
Türkiye'de yabancı dil öğretmeni kimliği konulu yüksek lisans ve doktora tezlerinin kapsam incelemesi (2010-2024)
  1. Tez No: 986501
  2. Yazar: MELEK KONDAK CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SİNAN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türkiye'de 2010-2024 arasında dil öğretmeni kimliği üzerine yürütülen 57 lisansüstü çalışmayı (40 yüksek lisans, 17 doktora) nitel bir kapsam incelemesiyle ele alır ve hangi yorumlayıcı çerçevelerin kullanıldığı, tezlerin kuramsal katkı üretip üretmediği ile hangi araştırma desenlerinin tercih edildiği sorularına odaklanır. İnceleme Arksey ve O'Malley çerçevesi ile JBI yönergeleri doğrultusunda yürütülmüş, raporlama PRISMA-ScR öğelerine uygun biçimde yapılmıştır. Derlem, YÖK Ulusal Tez Merkezi (YÖKTEZ) taramalarıyla belirlenmiştir. Uygunluk ölçütleri PCC (Population–Concept–Context) çerçevesine göre tanımlanmış, Türkiye bağlamında yürütülmüş, başlığında“teacher identity”,“professional identity”veya“teacher self”ifadelerini içeren, İngilizce yazılmış ve İngilizce Öğretmenliği (ELT) ya da Yabancı Dil Eğitimi (FLT) bölümlerinde tamamlanmış tezleri hedeflemiştir. Tüm metinlere uygulanan nitel içerik analiziyle derlemde kullanılan yorumlayıcı çerçeveler, yapılan kuramsal katkılar ve benimsenen araştırma desenleri haritalanmıştır. Bulgular, yüksek lisans düzeyinde yorumlayıcı çerçevenin açık raporlanmasının sınırlı kaldığını, doktora düzeyinde ise daha açık olduğunu ve çalışmaların çoğunun postyapısalcı ya da eleştirel yönelimlere dayandığını göstermektedir. Doktora tezleri özgün model ya da kuramsal çerçeve önerme konusunda daha üretkenken, bu oran yüksek lisans tezlerinde düşüktür. Yöntemsel olarak derlem ağırlıkla niteldir, durum çalışması deseni öne çıkar; karma ve nicel desenler daha sınırlıdır. Görüşme başlıca veri toplama aracıdır, tematik analiz başlıca çözümleme yaklaşımıdır. Örnekleme genel olarak olasılıksız yöntemlere dayanır, kolayda örnekleme başta gelir, onu amaçlı örnekleme izler. Katılımcıların çoğu fiilen görev yapan yabancı dil öğretmenleridir. Bu çalışma, yorumlayıcı çerçevelerin, kuramsal katkıların ve araştırma desenine ilişkin tüm unsurların açık bir şekilde raporlanmasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a qualitative scoping review of 57 graduate studies on language teacher identity in Türkiye (2010–2024), comprising 40 master's theses and 17 doctoral dissertations. It asks which interpretative frameworks are used, whether theses and dissertations make theoretical contributions, and what research designs they employ. Guided by Arksey and O'Malley and JBI, and reported with PRISMA-ScR items, searches of the CoHE National Thesis Centre identified the corpus. Eligibility followed the Population–Concept–Context (PCC) framework and targeted ELT/FLT theses written in English with“teacher identity,”“professional identity,”or“teacher self”in the title and conducted in Türkiye. Using qualitative content analysis across full texts, the study maps the interpretative frameworks employed, the theoretical contributions made, and the research designs used in the corpus. Findings show limited explicit framework reporting at the MA level and more consistent positioning in PhD work, often within poststructural or critical orientations. Doctoral studies more frequently articulate original models or frameworks compared with MA. Methodologically, the corpus is predominantly qualitative with case study designs leading, alongside a smaller presence of mixed and quantitative designs. Interviews are the main data instrument, thematic analysis is the main analytic approach, sampling relies on non-probability methods overall, led by convenience with purposive close behind, and participants are mainly in-service language teachers. The study calls for explicit reporting of interpretative frameworks, theoretical contributions, and all research design elements.