Argümantasyona dayalı geometrik inşa sürecinde ortaya çıkan sosyomatematiksel normların incelenmesi
An examination of sociomathematical norms emerging in the argumentation-based geometric construction process
  1. Tez No: 986502
  2. Yazar: SANİYE DENİZ KÜÇÜKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL GÜLKILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı argümantasyona dayalı geometrik inşa sürecinde ortaya çıkan sosyomatematiksel normları incelemektir. Araştırma, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaöğretim kurumunda, aynı şubede öğrenim gören 11. sınıf seviyesindeki 20 öğrenciyle yürütülmüştür. Altı hafta süren uygulama süresince, araştırmacının matematik öğretmeni olarak yürüttüğü dersler kapsamında öğrencilerle 33 tane geometrik inşa etkinliği yapılmıştır. Tüm etkinliklerde öğrenciler pergel ve çizgeç kullanarak önce grup arkadaşlarıyla geometrik inşa çalışmaları gerçekleştirmiş, ardından sınıf tartışmalarında bu inşalar üzerine fikirlerini dile getirmişlerdir. Tartışmalar geometrik inşa yapılırken izlenen adımların gerekçeleriyle birlikte açıklanması ve yapılan inşanın ispatlanması üzerine şekillendirilmiştir. Öğrencilerle süreç içerisinde iki kez odak grup görüşmesi yapılmış ve süreç sonunda bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Dersler sırasında yapılan gözlemlere yönelik gözlemci alan notları tutulmuş ve öğrencilerin inşa etkinliklerini gerçekleştirdikleri defterler toplanmıştır. Veriler analiz edilirken her derse ait ses ve video kayıtları transkript edilmiş ve sosyomatematiksel normlar kapsamında kodlanarak temalar oluşturulmuştur. Bulgulara göre araştırmanın yapıldığı öğrenme ortamında, çözümün/inşanın doğru kabul edilmesi için aksiyom, tanım veya kurallara dayalı açıklamalar ve gerekçelendirmeler sağlanması gerektiğine, alternatif inşaların/matematiksel çözümlerin değerli olduğuna, matematiksel bir iddiada bulunurken sınıftaki herkesi ikna etmenin önemli olduğuna ve açıklamalarda bulunulurken matematiksel dilin doğru kullanımına yönelik sosyomatematiksel normlar gözlenmiştir. Bulgular literatür ışığında değerlendirilerek tartışıldıktan sonra araştırmacılara, öğretmenlere, program geliştiricilere ve öğretmen yetiştiren kurumlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the sociomathematical norms that emerge during an argumentation-based geometric construction process. The study was conducted in a public high school affiliated with the Ministry of National Education, with 20 eleventh-grade students enrolled in the same class. Over a six-week implementation period, a total of 33 geometric construction activities were carried out within mathematics lessons taught by the researcher. In all activities, students first engaged in geometric construction tasks using a compass and straightedge collaboratively within their groups, and then shared their ideas about these constructions during whole-class discussions. The discussions centered on explaining the steps followed in the geometric constructions along with their warrants and proving the constructions. Two focus group interviews were conducted with the students during the process, and individual interviews were held at the end of the study. Observation notes were taken throughout the lessons, and students' notebooks containing their construction activities were collected. During data analysis, audio and video recordings of each lesson were transcribed, coded considering sociomathematical norms, and thematically categorized. According to the findings, the following sociomathematical norms were identified in the learning environment: For a construction or solution to be accepted as correct, explanations and justifications based on axioms, definitions, or rules must be provided; alternative constructions or solutions are valuable; it is important to convince all class members when making mathematical claims; mathematical language must be used appropriately during explanations. The findings were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were offered for researchers, teachers, curriculum developers, and teacher education institutions.