Türkiye'nin yumuşak gücüne yeni bir katkı: Uluslararası öğrenciler
A new contribution to Turkey's soft power: International students
- Tez No: 986689
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Yapılan çalışma, Türkiye'nin uluslararası öğrenciler aracılığıyla yumuşak gücünü nasıl şekillendirdiğini ve güçlendirdiğini analiz etmektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Yumuşak güç, bir ülkenin askeri ve ekonomik zorlamalar yerine kültürel, akademik ve diplomatik araçlarla uluslararası alanda etkili olmasını sağlayan bir strateji olarak öne çıkmaktadır. Türkiye, coğrafi konumu, kültürel mirası ve eğitim politikaları sayesinde uluslararası öğrenci hareketliliğinde önemli bir merkez haline gelmiştir. Çalışmada, Türkiye'nin uluslararası öğrencilere yönelik politikaları incelenmiş, bu öğrencilerin Türkiye'deki eğitim süreçleri ve deneyimleri değerlendirilmiştir. Çalışmada Türkiye'de eğitim görüp farklı ülkelerde devlet yönetiminde önemli pozisyonlara gelen Türkiye mezunu örneklerine yer verilmiştir. Türkiye Bursları gibi programların ülkeye katkıları ele alınmış, eğitim ve kültürel etkileşim yoluyla Türkiye'nin uluslararası arenadaki yumuşak güç kapasitesinin arttığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, uluslararası öğrencilerin Türkiye'de karşılaştıkları sosyal uyum, akademik yeterlilik ve bürokratik zorluklar gibi olumsuzluklar da belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar uluslararası öğrencilerin Türkiye'nin küresel algısını güçlendirdiğini, kültürel ve diplomatik ilişkilerde köprü görevi gördüğünü göstermektedir. Ancak, öğrencilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi, sosyal entegrasyonun güçlendirilmesi ve akademik destek mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'nin uluslararası öğrencilere yönelik stratejik yaklaşımlarını sürdürülebilir hale getirmesi, ülkenin uzun vadeli yumuşak güç kapasitesini artıracaktır.
Özet (Çeviri)
The study analyzes how Turkey shapes and strengthens its soft power through international students. The study used a qualitative research method and conducted a literature review. Soft power stands out as a strategy that allows a country to be effective in the international arena through cultural, academic and diplomatic means instead of military and economic pressures. Turkey has become an important center for international student mobility thanks to its geographical location, cultural heritage and education policies. The study examined Turkey's policies towards international students and evaluated the educational processes and experiences of these students in Turkey. The study includes examples of Turkish graduates who were educated in Turkey and then took up important positions in state administration in different countries. The contributions of programs such as Türkiye Scholarships to the country were discussed and it was seen that Turkey's soft power capacity in the international arena increased through education and cultural interaction. In addition, the negativities such as social adaptation, academic competence and bureaucratic difficulties encountered by international students in Turkey were also determined. The results obtained show that international students strengthen Turkey's global perception and serve as a bridge in cultural and diplomatic relations. However, it was concluded that students' living conditions should be improved, social integration should be strengthened and academic support mechanisms should be developed. Making Turkey's strategic approaches towards international students sustainable will increase the country's long-term soft power capacity.