Yükseköğretimde öğrenci elde tutma dinamikleri ve yatay geçiş davranışlarının ampirik analizi
Empirical analysis of student retention dynamics and horizontal transfer behaviors in higher education
  1. Tez No: 987050
  2. Yazar: İLKAY SANCAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretimde öğrenci elde tutma ve yatay geçişler, eğitim kalitesi ve kurumsal sürdürülebilirlik açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, öğrencilerin bir kurumda kalma veya başka bir kuruma geçiş yapma kararlarını etkileyen akademik, sosyal, ekonomik ve psikolojik faktörleri incelemektedir. Öğrenci bağlılığı, aidiyet duygusu ve memnuniyet düzeyi, yatay geçiş eğilimlerini belirleyen temel unsurlar arasında yer almaktadır. Ayrıca, kurumların sunduğu akademik destek, danışmanlık hizmetleri ve esnek öğrenme modelleri, öğrencilerin kuruma olan bağlılığını artırmakta ve yatay geçişleri azaltmaktadır. Bu çalışmada, yükseköğretim kurumlarının öğrenci elde tutma stratejileri ve yatay geçişlerin yönetimi için bütüncül ve veri temelli yaklaşımlar önerilmektedir. Elde edilen bulgular, öğrenci memnuniyetini ve kurumsal bağlılığı artırarak, yükseköğretim sisteminin sürdürülebilirliğine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Student retention and transfers in higher education are critical to educational quality and institutional sustainability. This study examines the academic, social, economic, and psychological factors that influence students' decisions to remain at an institution or transfer to another. Student engagement, sense of belonging, and satisfaction are among the key factors determining transfer trends. Furthermore, the academic support, counseling services, and flexible learning models offered by institutions increase student commitment and reduce horizontal transfers. This study proposes holistic, data-driven approaches for higher education institutions' student retention strategies and management of horizontal transfers. The findings aim to contribute to the sustainability of the higher education system by increasing student satisfaction and institutional commitment.