Şerh ve Tercüme-i Risâle-i Kuşeyriyye (100b-148a) çeviri yazılı metin ve inceleme
Commentary and translation Risale-i Kuşeyriyye (100b-148a) translation text and examination
- Tez No: 987287
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LÜTFİ ALICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Tasavvufi eserler, İslam düşüncesinin derin manevi boyutunu yansıtan önemli eserlerdir. Bu alanda yazılan eserler, yazarın manevi olgunlaşma sürecini merkez noktaya alırken aynı zamanda edebî, ahlaki ve felsefi açılardan da zengin ve çok katmanlı bir içerik sunmaktadır. Ancak dilin tarihsel süreçte sürekli değişime uğraması metinlerin anlaşılabilirliğini güçleştirmektedir. Dolayısıyla bu tür eserlerin uzmanlar tarafından güncel olarak kullanılan alfabeye aktarımının yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada Abdülkerîm bin Hevâzin bin Abdülmelik bin Talha bin Muhammed Ebû-l Kâsım el-Nişâburî el-Kuşeyrî'nin Arapça yazmış olduğu er-Risâle'sini tercüme ve şerh eden Bosnalı Muhammed Tevfik Efendi'nin Osmanlıca telif ettiği Şerh ve Tercüme-i Risâle-i Kuşeyriyye adlı eserinin 100b-148a varaklarının transkripsiyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmada eserin müellifi Kuşeyrî ile mütercim ve şerh sahibi Muhammed Tevfik Efendi'nin hayatları, Kuşeyrî Risâlesi ve Muhammed Tevfik Efendi Şerhi hakkında bilgi verilmiştir. Müteakiben metnin oluşturulmasında izlenen yöntem üzerinde durulmuş ve metnin transkripsiyonu yapılmıştır. Son olarak da metnin sözlüğü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sufi works are important works that reflect the profound spiritual dimension of Islamic thought. While these works center on the author's spiritual maturation process, they also offer a rich and multilayered content in terms of literary, moral, and philosophical aspects. However, the fact that language has undergone constant changes throughout history makes the comprehensibility of texts more difficult. Therefore, such works require specialists to translate them into the current alphabet and meaning. This study transcribes pages 100b-148a of the Ottoman-language work“Şerh ve Tercüme-i Risale-i Kuşeyriyye”by Bosnian Mr. Mohammad Tevfik, who translated and commented on the Arabic Risale-i Kuşayri by Abdülkerîm ibn Havâzin ibn Abdülmelik ibn Talha ibn Mohammad Ebû'l-Kâsım al-Nişaburî al-Kuşayri. This study provides information on the lives of Kuşayri, the author of the work, and Mr. Mohammed Tawfik, the translator and commentator, as well as information on the Kuşayri Risalah and the Mr. Mohammad Tawfik Commentary. Subsequently, the methodology used in creating the text is discussed, and a transcription is provided. Finally, a glossary of the text has been prepared.