Uluslararası hukuk ve denizlerdeki sığınmacıların korunması sorunu
International law and the protection of asylum seekers at sea
- Tez No: 987353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Denizler üzerinden gerçekleşen göç hareketleri tarihsel olarak yeni bir olgu olmamakla birlikte, özellikle son kırk yılda gelişmiş ülkelerin giderek kısıtlayıcı hâle gelen göç ve sığınma politikaları ile ulaşım ve iletişim teknolojilerinde yaşanan dönüşümlerin etkisiyle uluslararası düzeyde görünür ve karmaşık bir sorun haline gelmiştir. Karasal göç rotalarına kıyasla çok daha ölümcül ve insan hakları ihlallerine açık olan deniz göç rotaları üzerinde her yıl on binlerce insan hayatını kaybetmekte, devletlerin egemenlik alanı dışında yapmış oldukları önleyici müdahaleler neticesinde zulümden kaçtıkları menşe ülkelere ya da insan hakları ihlallerinin sıklıkla yaşandığı transit üçüncü ülkelere geri gönderilmektedirler. Giderek yaygınlaşan ve normalleşmeye başlayan bu olguyu temel problematik olarak benimseyen çalışma, hedef devletlerin, denizlerde yaşanan ölümler ve insan hakları ihlalleri ile olan bağını ortaya koymaya çalışırken; uluslararası hukukun bu dramları önleyememesinin altında yatan temel nedenleri anlamaya çalışmaktadır. Çalışmada, küresel göç hareketlerinin başlıca hedefleri arasında yer alan ve bölgelerindeki denizlerde her yıl on binlerce sığınmacı ile göçmenin hayatını kaybettiği ya da insanlık dışı muameleye maruz kaldığı Avrupa Birliği (AB), Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avustralya'nın denizlerdeki politikaları ve uygulamaları, tarihsel süreç içerisinde yaşanan dönüşümlerle birlikte ele alınmaktadır. İlgili devletlerin söz konusu politikaları uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirilirken, aynı zamanda günümüz sığınmacı ve göçmen hareketlerinin büyük ölçüde Küresel Güney, bir diğer ifadeyle Üçüncü Dünya halklarından oluştuğu gerçeği göz önünde bulundurulmaktadır. Bu durum, hem devletlerin göç kontrol politikalarının ve önleyici müdahalelerinin hem de uluslararası hukukun Üçüncü Dünya perspektifinden ele alınmasını gerekli kılmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, eleştirel bir kuramsal çerçeve olarak“Uluslararası Hukukta Üçüncü Dünya Yaklaşımları”ndan (TWAIL)yararlanılmakta ve ilgili devletlerin denizlerdeki göç kontrol politikalarının bu perspektiften analiz edilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although migration movements across seas are not a historically new phenomenon, they have, particularly over the past four decades, become a visible and complex issue at the international level due to the increasingly restrictive migration and asylum policies of developed states, as well as the transformations in transportation and communication technologies. Compared to teritoryal migration routes, maritime migration routes are considerably more lethal and more susceptible to human rights violations; every year, tens of thousands of people lose their lives on these routes or are returned—through preventive interdiction measures conducted by states outside their territorial jurisdiction—to their countries of origin, where they face persecution, or to transit third states where human rights abuses are widespread. Taking this increasingly prevalent and normalized phenomenon as its core problematic, this study seeks to elucidate the relationship between deaths and human rights violations occurring at sea and the policies of destination states, while also examining the underlying reasons why international law has been unable to prevent these tragedies. In this study, the maritime migration policies and practices of the European Union (EU), the United States of America (USA), and Australia—states that constitute primary destinations in global migration movements and in whose surrounding seas tens of thousands of asylum seekers and migrants lose their lives or are subjected to inhuman treatment each year—are examined together with the historical transformations they have undergone. While the policies of these states are assessed within the framework of international law, the fact that contemporary asylum and migration movements are predominantly composed of populations from the Global South, or, in other words, from the Third World, is also taken into consideration. This reality renders it essential to analyze both state migration control policies and preventive interventions, as well as international law itself, from a Third World perspective. In this regard, the study employs the“Third World Approaches to International Law”(TWAIL) as a critical theoretical framework and aims to analyze the maritime migration control policies of the states concerned through this perpective.