Ultrason eşliğinde yapılan infraklavikular ve supraklavikular blok sonrası perfüzyon indekslerinin karşılaştırılması
Comparison of perfusion indices after ultrasound-guided infraclavicular and supraclavicular block
- Tez No: 987650
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FETHİ AKYOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: USG eşliğinde yapılan üst ekstremite bloklarından; supraklavikular ve infraklavikular bloğun perfüzyon indeksi artış oranlarının, motor ve duyusal blok zamanlarıyla perfüzyon indeksinin korelasyonlarına bakılmış ve iki blok arasındaki perfüzyon indeksi farkının anesteziye etkisi olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 18-75 yaş arası kol ve önkol cerrahisi geçirecek olan, ASA I-II-III risk grubundaki, 74 hasta dahil edildi. Morbid obez, gebe, ilaç alerjisi olup, periferik sinir bloğu kontraendike olan, kooperasyon kurulamayan, koagülopatisi olan hastalar dahil edilmedi. Grup I ve II olarak iki ana gruba ayrıldı. Sorumlu anestezist tarafından 25 ml %0.5'lik bupivakain + 5 ml %2 lidokain yapılarak; supraklavikular blok uygulanan hastalar Grup I'e, infraklavikular blok uygulanan hastalar Grup II'ye dahil edildi. Blok yapıldıktan sonra hastaların 0.dk, 3.dk, 5.dk, 10.dk, 20.dk, 30.dk ve PACU'daki perfüzyon indeksi değerleri kaydedildi. Modifiye Bromage Skalası ve Pin prick testleri ile motor ve duyu muayeneleri yapıldı. Preoperatif ve intraoperatif kan basıncı, nabız, SPO2 değerleri kaydedildi. Bulgular: Çalışmamızda her iki grupta da hemodinamik verilerde blok sonrası anlamlı bir değişiklik görülmedi. Kan basıncında 5.dk ve 10.dk'da anlamlı düşüş olduğu görüldü ama iki grup arasına fark bulunamadı. Tüm zamanlarda pacuya kadar perfüzyon indekslerinde grup I de grup II'ye göre daha fazla olmak üzere anlamlı artış oranları görüldü. Bu artış oranları grup II de duyusal blok zamanı ile grup I de motor blok zamanı ile uyumlu bulundu.Pacuda her iki bloğunda perfüzyon indeksi artış oranlarının eşit olduğu görüldü. iii Sonuç: Acil ve elektif şartlarda kol ve önkol cerrahisi geçirecek olup operasyona alınacak hastalarda, supraklavikular ve infraklavikular blokta Perfüzyon indeksiyle blok başarısını geleneksel yöntemlere göre daha erken tespit ettik.Ve sempatektomiye bağlı olarak oluşan vazodilatasyonun perfüzyon indeksiyle objektif olarak ölçülebileceği, iki bloğunda hemodinamiyi bozmadan uygun hastalarda kullanılabileceği, post op perfüzyon indeksi artış oranları eşit olduğu için iki bloğunda doku oksijenlenmesine katkısının aynı olduğu sonucuna vardık
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Among the upper extremity blocks performed under the guidance uf USG, the correlations between perfusion index increase rates of supraclavicular and infraclavicular blocks motor and sensory block times, and perfusion index were examined and it was aimed to investigate whether the difference in perfusion index between the two blocks had an effect on anesthesia. Material And Method: In our study, 74 patients between the ages of 18-75 who were to undergo arm and forearm surgery and were in the ASA I-II-III risk group were included. They were divided into two main groups as I and II, 25 ml 0.5% bupivacaine + 5 ml 2% lidocaine administered by the responsible anesthesiologist were included in Group I, patients who underwent supraclavicular block were included in Group II. Perfusion index values at 0., 3., 5., 10., 20., 30., minutes and PACU were recorded. Motor and sensory examinations were performed with Modified Bromage Scale and Pin prick tests. Preoperative and intra operative blood pressure, pulse, SPO2 values recorded. Results: In our study, no significant change was found in hemodynamic data in both groups after the block. It was observed that there was a significant decrease in blood pressure at the 5th and 10th minutes, but no difference was founda between the two groups. Significant increases were observed in the perfusion indices up to the pacu at all times, more in group I than in group II. These rates of increase were found to be compatible with sensory block time in group II and motor block time in group I.Perfusion index increase rates were found to be equal in both blocks of Pacu. Conclusion: In patients who will undergo arm and forearm surgery in emergency and elective v conditions and will be operated on, we determined the success of the block earlier with the Perfusion index in supraclavicular and infraclavicular block compared to traditional methods. And we concluded that vasodilation due to sympathectomy can be measured objectively with the perfusion index, that it can be used in suitable patients without disturbing hemodynamics in two blocks, and that the contribution to tissue oxygenation is the same in both blocks since the post-op perfusion index increase rates are equal