Ortaokul öğrencilerinin matematikte akademik yılmazlıkları ile matematiksel yılmazlıklarının incelenmesi
Investigation of middle school students' academic and mathematical resilience in mathematics
- Tez No: 987894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN KATRANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Eğitim ve Öğretim, Mathematics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin matematikte akademik yılmazlıkları ile matematiksel yılmazlıklarını incelemektir. Araştırma, çoklu desene göre yürütülmüştür. Nedensel Karşılaştırma ile Korelasyonel Araştırma yaklaşımları araştırmanın temelini oluşturmaktadır. Araştırma için veriler, kolay ulaşılabilir örnekleme tekniğiyle toplanmıştır. Bu araçlarla 397 öğrenciden veriler elde edilmiştir. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Matematiksel Yılmazlık/Dayanıklılık Ölçeği, Matematikte Akademik Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama işlemi tamamlandıktan sonra veriler parametrik veya parametrik olmayan testlerle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre; matematiksel yılmazlık hem cinsiyet hem de ebeveyn eğitim durumuna göre farklılaşmazken; sınıf düzeyi, matematik ortalamaları, matematik konularına ilgi düzeyi ve matematik problemlerini çözerken yaşanan zorluğa göre anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Matematikteki akademik yılmazlık sadece ebeveyn eğitim durumuna göre farklılık göstermezken, diğer değişkenlere göre anlamlı bir şekilde farklılık göstermiştir. Matematiksel yılmazlık ve matematikte akademik yılmazlık arasında anlamlı ve orta düzeyde bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine middle school students' academic and mathematical resilience in mathematics. The research was conducted using a multiple-choice design. Causal Comparison and Correlational Research approaches form the basis of the research. Data for the study were collected using the convenience sampling technique. The data collection tools were a Demographic Information Form, the Mathematical Resilience/Endurance Scale, and the Academic Resilience Scale in Mathematics. These tools were used to obtain data from 397 students. After data collection, the data were analyzed using parametric and nonparametric tests. The results of the study indicated that while mathematical resilience did not differ by gender or parental education level, it did differ significantly by class level, mathematics achievement,interest level in mathematics, and difficulty solving mathematical problems. Academic resilience in mathematics differed not only by parental education level but also by other variables. A significant and moderate correlation was found between the variables of mathematical resilience and academic resilience in mathematics.