Yabancıların Türkçe öğrenmesinde sosyal medya kullanımı ve etkin katılımlı öğrenme ilişkisi
The relationship between social media use and active participatory learning in foreigners' Turkish language learning
- Tez No: 988379
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LOKMAN TANRIKULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sosyal medya platformları dil öğrenim süreçlerini destekleyen önemli araçlar haline gelmiştir. Sosyal medya, öğrencilere özgün dil içerikleri sunar. Öğrenme süreçlerine aktif katılım sağlama fırsatı oluşturur. Bu çalışmada, yabancıların Türkçe öğrenme süreçlerinde sosyal medyanın kullanımının, etkin katılımlı öğrenme üzerindeki etkileri incelenecektir. Sosyal medya kullanımı, yabancıların Türkçe öğrenme süreçlerinde etkin katılımlı öğrenmeyi nasıl etkilemektedir?" sorusundan yola çıkılarak gerçekleştirilecek bu araştırmanın amacı Türkçe öğrenmekte olan yabancıların etkin katılımlı öğrenmelerinde sosyal medya kullanımının etkisini ortaya koymaktır. Araştırma ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüş, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi bünyesinde Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenen 105 katılımcıdan veri toplanmıştır. Sosyal medya kullanımı ve etkin katılımlı öğrenme algısı Sosyal Medya Kullanım Ölçeği ve Etkin Katılımlı Öğrenme Ölçeği ile ölçülmüş, ölçeklerin güvenirlik Cronbach's Alfa değeri 0,760 olarak hesaplanmıştır. Ön varsayımlar kontrol edilerek korelasyon ve uygun olduğunda regresyon analizleri yapılmıştır. Bulgular, sosyal medya kullanımı ile etkin katılımlı öğrenme arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Araştırma sonuçlarının Türkçe öğretiminde sosyal medya kullanımının öğrenme süreçlerine etkisini belirleyerek Türkçe öğretimi için sosyal medya temelli yenilikçi öğrenme stratejilerinin geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmasına katkı sağlayacağı ve bu alanda daha etkili öğretim yöntemlerinin geliştirilmesine ışık tutacağı düşünülmektedir. Çalışma, sosyal medya tabanlı öğrenme ortamlarının katılımcı öğrenmeyi destekleme potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, social media platforms have become significant tools supporting language learning processes. Method and Participants. Social media offers learners the opportunity to actively participate in the learning process by providing authentic language content. This study examines the impact of social media use on active participatory learning in the process of learning Turkish as a foreign language.The research is based on the question:“How does the use of social media affect active participatory learning in the process of learning Turkish as a foreign language?”Accordingly, the aim of the study is to reveal the effect of social media use on the active participatory learning of foreigners learning Turkish.The study was conducted using a relational survey model, and data were collected from 105 participants learning Turkish as a foreign language at Nevşehir Hacı Bektaş Veli University. The data were obtained through the Social Media Usage Scale and the Active Participatory Learning Scale. The reliability coefficient (Cronbach's Alpha) of the scales was calculated as 0.760.After testing the assumptions, correlation and, where appropriate, regression analyses were conducted. The findings revealed a positive and significant relationship between social media use and active participatory learning.The results of the study are expected to contribute to the identification of the impact of social media use on the learning process in teaching Turkish and to offer recommendations for the development of innovative, social media-based learning strategies. Furthermore, the study indicates that social media-based learning environments have the potential to support participatory learning.