İbnu'l-cezerî'nin En-Neşr Fi'l-kırââti'l-aşr isimli eserinde kırâat mefhumu
The concept of qirāʾāt in Ibn Al-Jazarī's Al-Nashr Fī Al-Qirāʾāt al-ʿashr
  1. Tez No: 989024
  2. Yazar: FATOŞ ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Kur’an-I Kerim Araştırmaları ve Kıraat İlmi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kıraat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, İbnü'l-Cezerî'nin en-Neşr fî'l-ḳırâʾâti'l-ʿaşr adlı eserini merkeze alarak Kur'an tarihi, kıraatların doğuşu ve sahih kıraat tasnifleri bağlamında onun yaklaşımını incelemektedir. Çalışmada, Cezerî'nin Kur'an'ın nüzûlünden mushaflaşmasına kadar geçen süreci kıraat ilmiyle ilişkilendirdiği; sahih kıraatleri isnad, Arap diline uygunluk ve mushaf hattı kriterleriyle sistemleştirdiği ortaya konulmuştur. Tevatür meselesi ise Cezerî'nin kıraatlerin Kur'an'dan sayılma ölçütlerini belirlemedeki epistemolojik katkısı çerçevesinde tartışılmıştır. Sonuç olarak tez, Cezerî'nin kıraat ilmini rivayet aktarımının ötesinde metodolojik ve epistemolojik bir disiplin olarak kurduğunu ve klasik kıraat literatürüne özgün bir katkı sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines Ibn al-Jazarī's approach by centering on his work al-Nashr fī al-Qirāʾāt al-ʿAshr within the context of Qurʾānic history, the emergence of the qirāʾāt, and the classification of sound (ṣaḥīḥ) readings. The study demonstrates that al-Jazarī relates the period from the revelation of the Qurʾān to its codification to the science of qirāʾāt, and that he systematizes sound readings according to the criteria of reliable transmission (isnād), conformity with the Arabic language, and agreement with the muṣḥaf script. The issue of tawātur is discussed in terms of al-Jazarī's epistemological contribution to defining the criteria by which qirāʾāt are considered part of the Qurʾān. In conclusion, the thesis shows that al-Jazarī established the science of qirāʾāt not merely as the transmission of reports but as a methodological and epistemological discipline, offering an original contribution to the classical qirāʾāt literature.