Sokaktan ve internetten temin edilen datura ve brugmansia bitkilerinde skopolamin ve atropin tayini ve adli toksikolojik değerlendirmesi
Determination and forensic toxicological evaluation of scopolamine and atropine in datura and brugmansia plants sourced from the street and the internet
- Tez No: 989133
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN BÜYÜK, DOÇ. DR. BERİL ANILANMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Adli Tıp, Kimya, Drug Addiction and Alcoholism, Forensic Medicine, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Datura ve Brugmansia cinslerine ait türlerin her bir kısmı son derece zehirli ve halüsinojendir. İçeriklerinde bulunan skopolamin, hiyosiyamin ve atropin, kişide şiddetli antikolinerjik toksidrom, deliryum, bayılma ve amnezi oluşturur. Yüksek dozlarda kalp yetmezliği ve ölüme sebep olmaktadır. Bu özellikleri sebebiyle yıllardır zehirleme, rekreasyon, satanist ve paganist ayinler, soygun, tecavüz, intihar, cinayet girişimlerinde kullanımıyla bilinmektedir. Literatürde bu bitkilerdeki tropan alkaloid miktarına dair yayınlar olsa da tamamı botanik bahçesi gibi yerlerden temin edilmiş olup, herkesin erişimine açık olan yerlerden örnek toplanılmamış, bu psikoaktif bitkilerin herkesin erişimine açık yerlerde bulunmasının oluşturduğu sorunlar ele alınmamıştır. Bilimsel literatürde Datura ve Brugmansia bitkilerin kullanıldığı yüzlerce suç vakasına rağmen, bu bitkiler Türkiye'de yasal olarak denetlenmemektedir. Bu çalışma; literatürde sunulanlardan farklı olarak ilk defa sokakta herkesin erişime açık olan Datura ve Brugmansia bitkilerinin içeriğindeki suç oluşturabilecek maddelerin LC-MS/MS cihazında analizi yapılarak söz konusu tehdide dikkat çekmeyi amaçlamıştır. Bu maddeler için önce LC-MS/MS ile analiz için yüksek geri kazanımlı (%77-%108), skopolamin için 24,2 ng/mL ve atropin için ise 8,8 ng/mL'den den 2000,0 ng/mL ye kadar geniş bir doğrusal aralığa sahip, hızlı (6,5-11,5 dakika), kolay, bir yöntem geliştirilmiş, validasyonu gerçekleştirilmiş ve bu yöntemle halka açık alanlarda ve özel mülk bahçelerinde, 4 il ve 9 ilçeden örneklem aldığımız Datura stramonium, Datura wrightii, Datura metel, Brugmansia suaveolens bitkilerinin içerisindeki psikoaktif maddelerin miktarları hesaplanmıştır. Elde edilen çarpıcı veriler ile sokaktan temin edilebilen bu psikoaktif maddelerin oluşturabileceği tehlikeler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
All parts of the species belonging to the genera Datura and Brugmansia are highly toxic and hallucinogenic. Scopolamine, hyoscyamine and atropine contained in these plants can induce severe anticholinergic toxidrome, delirium, syncope, and amnesia in humans. High doses can even lead to heart failure and death. Because of these properties, they have long been known to be used in poisonings, recreational use, satanic/pagan rituals, robberies, rapes, suicides and attempted murders. Although there are publications reporting the amounts of tropane alkaloids in these plants, all of those samples were obtained from locations such as botanical gardens; samples have not been collected from places openly accessible to the public, and the problems created by the presence of these psychoactive plants in publicly accessible locations have not been addressed. Despite hundreds of criminal cases reported in the scientific literature due to the use of Datura and Brugmansia plants, these species are not legally regulated in Türkiye. Unlike previous literature, this study is the first to draw attention to the potential threat by analyzing (using LC-MS/MS) the crime-facilitating substances contained in Datura and Brugmansia plants that are openly accessible on the street in public spaces. For these compounds, a rapid (6,5-11,5 minutes), simple LC-MS/MS method with high recovery (77–108%) was developed and validated, providing a wide linear range: 24.2 ng/mL for scopolamine and 8.8 to 2000,0 ng/mL for atropine. Using this method the amounts of psychoactive compounds in Datura stramonium, Datura wrightii, Datura metel and Brugmansia suaveolens — sampled from public areas and private-property gardens across 4 provinces and 9 districts — were quantified. The results are striking, and the potential dangers posed by these psychoactive substances obtainable from the street were evaluated.