The contribution of repetition exercises in foreign language education to the language development of primary school students
İlkokul öğrencilerinin İngilizce öğreniminde tekrar alıştırmalarının dil gelişimine katkısı
- Tez No: 989246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ERGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Küçük çocuklara yabancı dil olarak İngilizce öğretimi şu anda tüm dünyada oldukça yaygın durumda. Ülkemizde özellikle İngilizce eğitiminin ilkokul seviyesine indirilmesiyle beraber bu alanda gelişim sağlanması için büyük bir fırsat doğmuş durumda. İlkokul seviyesindeki öğrencilere İngilizce eğitimi verilirken izlenebilecek muhtemel yöntemler tartışılarak en olumlu sonuçları verecek çeşitli uygulamalar belirlenerek bu eğitim seviyesinde bir çıta belirlenerek ülkemizdeki İngilizce öğrenme seviyesi ve oranını yukarı çıkarmak mümkün olacaktır. Dil öğreniminde kritik yaş aralığında olan ilkokul seviyesinde hedef dilin doğal yolla anadilin öğrenildiği ortamlar sağlanarak benzer şekilde yani maruz bırakarak öğretme yönteminin uygulanmasıyla, tekrar alıştırmaları gibi öğrenciyi konuşmaya hazırlamaya yönelik uygulamalarla daha hızlı ve başarılı şekilde öğretilebileceği iddiası sonucu bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Bunun yanında İngilizcenin öğretiminde sınıf içerisindeki bilinçli tekrar alıştırmaları ve doğal şekilde gerçekleşen tekrarların da dil eğitimindeki önemi dikkat çekmektedir. Bu uygulamaların öğrencilerin dil öğrenimine katkısının ve uygulamayla ilgili muhtemel problemlerinde incelenmesi ve bunlara çözüm önerilerinin üretilmesi hedeflenmektedir. Şehit Muharrem Erdoğan İlkokulu 2. Sınıf öğrencilerinden 20 kişilik bir sınıfta gerçekleştirilen İngilizce dersleri süresince toplanan ses kayıtlarının dönem sonunda konuşma analizi yöntemi kullanılarak derinlemesine incelenmesiyle ulaşılan sonuçlar çalışmanın ilgili kısımlarında belirtilmiştir
Özet (Çeviri)
English language instruction for young children is currently widespread worldwide. In our country, especially with the integration of English education at the primary school level, there is a significant opportunity for development in this field. By discussing potential methods that can be followed in providing English education to primary school students and identifying various practices that yield the most positive results, a benchmark can be established at this education level, thereby raising the level of English proficiency and the percentage of English learners in our country. It is claimed that at the critical age range for language acquisition, which is the primary school level, the target language can be taught more quickly and successfully by creating environments similar to natural language acquisition contexts, where the student is exposed to the language and through practices that prepare them for speaking, such as review exercises. In addition, conscious review exercises within the classroom and naturally occurring repetitions in English instruction are emphasized for their importance in language education. This study aims to examine the contribution of these practices to students' language learning, explore potential issues related to their implementation, and generate solutions. The results obtained by conducting in-depth discourse analysis of audio recordings collected throughout English lessons conducted with 20 students in the 2nd grade at Şehit Muharrem Erdoğan Primary School are presented in the relevant sections of the study.