Steganografik yöntemlere dayalı olarak medya alanındaki gizli bilgilerin korunması
Protection of confidential information in the field of media based on steganographic methods
- Tez No: 989533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA MİLLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Her zaman insanlığın saklanması gereken sırları vardı, müttefiklere düşmanın okuyamayacağı şekilde iletilmesi gereken bilgiler vardı. Tüccarlar, ordu, devlet adamları, komplocular ve diğerleri, meraklı gözlerden saklanan bilgi alışverişine ihtiyaç duyuyordu. Ticaret işlerindeki başarı, savaşın sonucu ve bazen insanların yaşamları, mesajların saklanmasının güvenilirliğine bağlıydı. Önemli ve değerli bilgileri gizlemek için hem geçmişte hem de günümüzde kriptografi kullanılmaktadır. Şifreleme teknikleri, bir mesajı dışarıdan birinin okuyamayacağı şekilde şifrelemenize izin verir. Ancak hassas bilgilerin ele geçirilmesi ve deşifre edilmesi durumunda değerini ve alaka düzeyini kaybedeceği anlamına gelir. Bu tür durumlardan kaçınmak için, gizli bilgilerin aktarılmasının gerçeğini gizlemek için steganografi teknikleri kullanılır. Bir mesajın içeriğini gizlemeyi hedefleyen kriptografiden farklı olarak, steganografi mesajın varlığının gizlemesini hedefler. Modern dünyada, bilgisayar teknolojileri ve dijital iletişim kanalları aktif olarak gelişmekte ve bilgiler genellikle medya dosyaları şeklinde sunulmaktadır. Bu nedenle, eski steganografi yöntemlerine ek olarak, gizli bilgileri iletmek için medya dosyalarını kullanan dijital steganografi ortaya çıktmıştır. Gizli bilgileri çıplak gözle tespit etmek mümkün değildir, bu nedenle içinde gizli bilgiler bulunan medya dosyaları açık iletişim kanalları üzerinden güvenli bir şekilde iletilebilir. Dijital steganografi yöntemleri, gizli bilgileri normal medya dosyalarına gizlemenize olanak tanır; bunlar daha sonra bir bilgisayarda veya başka herhangi bir ortamda saklanabilir, hem güvenli iletişim kanallarından hem de internet gibi kamuya açık kaynaklardan iletilebilir. Şu anda, herhangi bir işletmede, ister devlet ister ticari olsun, metin belgelerinin hem işletmenin içinde hem de dışında gizli öneme sahip bir şekilde aktarılması söz konusudur. Bu konunun önemi, hem kamu hem de özel kuruluşlarda bilgi korumaya yönelik yazılım sistemlerine olan talebin çok hızlı artmasında yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
At all times, humanity had secrets that needed to be kept, information that needed to be transmitted to the allies in such a way that the enemy could not read. Merchants, the military, statesmen, conspirators and others needed the exchange of information that was hidden from prying eyes. The success in trade affairs, the outcome of the war, and sometimes people's lives depended on the reliability of the storage of messages. Cryptography is used both in the past and today to hide important and valuable information. Encryption techniques allow you to encrypt a message in such a way that an outsider cannot read it. But it means that if sensitive information is intercepted and deciphered, it will lose its value and relevance. To avoid such situations, steganography techniques are used to conceal the fact of transferring confidential information. Unlike cryptography, which aims to hide the content of a message, steganography aims to hide the existence of the message. In the modern world, computer technologies and digital communication channels are actively developing, and information is often presented in the form of media files. Therefore, in addition to the old methods of steganography, digital steganography has appeared, which uses media files to transmit confidential information. It is not possible to detect confidential information with the naked eye, therefore, media files with confidential information in them can be safely transmitted through open communication channels. Digital steganography methods allow you to hide confidential information in ordinary media files; these can then be stored on a computer or any other medium, transmitted both through secure communication channels and through publicly available sources such as the Internet. Currently, at any enterprise, be it state or commercial, there is a transfer of text documents of confidential importance both inside and outside the enterprise. The importance of this issue lies in the very rapid increase in the demand for software systems for information protection in both public and private organizations.