Augmented reality in primary STEM education: Teachers' and students' perspectives about AR games, and recommendations for developers
İlkokul STEM eğitiminde artırılmış gerçeklik: Öğretmenlerin ve öğrencilerin AR oyunları hakkındaki görüşleri ve geliştiriciler için öneriler
- Tez No: 989969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÇATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dijital Oyun Tasarımı Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin günlük hayata girmesiyle birlikte, video oyunları ve gerçeklik yenilikleri insanların hayatlarını değiştirmek için yaratılan araçlardan biri haline gelmiştir. Özellikle eğitim alanında, bazı öğretmenler, geleneksel sınıf yöntemlerinin öğrencilerin merakını uyandırmadığı ve etkisini yitirdiği için, öğrencilerin öğretmek istedikleri soyut bilgileri anlamalarına yardımcı olacak bir yöntem olarak ders etkinliklerinde video oyunlarını kullanmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada, özellikle ilkokul öğrencileri için, matematik ve fen derslerine odaklanarak, AR tabanlı video oyunlarının öğrencilerin öğrenme becerilerini geliştirmedeki potansiyelini sunmaya odaklanılmıştır. Çalışma hem teorik hem de deneysel bileşenler içermektedir. Çalışmanın amaçları şunlardır: (1) matematik ve fen derslerinde artırılmış gerçeklik için eğitici oyunların etkinliğini değerlendirmek; (2) geleneksel öğretim yöntemi ile AR tabanlı öğrenme oyunlarının kullanımındaki farklılıkları araştırmak; (3) AR eğitim oyunlarını kullanarak dikkat ve hatırlama becerilerini destekleyen etkileşimin rolünü anlamak; (4) mevcut AR eğitim oyunlarında ve önceki araştırmalarda sınırlamaları ve zayıflıkları bulmak. Çalışmada, tasarım zorluklarını ve öğretim ve öğrenimdeki boşlukları vurgulamak için iki AR oyunu (matematik için McGraw Hill AR ve fen bilimleri için Merge Cube Maic) kullanılacaktır. Bu bulgular, öğretmenlerin ve öğrencilerin algılarını, öğrenciler ve özellikle ilkokul düzeyinde benzersiz ve daha etkili bir dijital öğrenme deneyimi geliştirmek ve yaratmakla ilgilenen geliştiriciler ve araştırmacılar için sunarak, gelecekteki AR tabanlı eğitim oyunlarının iyileştirilmesi için öneriler ve tavsiyeler sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The adoption of technology in daily life has become popular in different areas, where video games and reality innovations have become one of the tools that were created to change people's lives. In the educational field, especially, some teachers are trying to use video games in their lesson activities as a method that will help the students understand the abstract knowledge that they want to teach, because the traditional classroom methods are becoming less effective, as they do not spark the curiosity of the students. In this study, the focus is on presenting the potential of AR-based video games in developing the students' learning skills, particularly for the primary school students, with a focus on mathematics and science subjects. The study contained both theoretical and experimental components. It aims to (1) evaluate the effectiveness of educational games for augmented reality in both mathematics and science subjects; (2) look for the differences in using the traditional teaching method and the AR-based learning games; (3) use AR educational games to understand the role of interactivity that support attention and recall skills; (4) find the limitations and weaknesses in the availible AR educational games and previous reseach. The study will have two AR games (Mcraw Hill AR for math and Merge Cube Maic for science ) to highlight the design challenges and teaching and learning gaps. These findings are meant to provide suggestions and recommendations for future improvements for the upcoming AR-based educational game by presenting the teachers' and students' perceptions for developers and researchers who are interested in developing and creating a unique and more effective digital learning experience for students, and especially at the primary level.