Poulantzas'ın olağanüstü devlet kavramsallaştırması bağlamında İttihat Terakki dönemi
The Committee of Union and Progress era in the context of Poulantzas's conceptualization of the exceptional state
  1. Tez No: 990000
  2. Yazar: AHMET BERKE KIRUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR KAYA ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
Özet
19. yüzyılın ilk yarısında kapitalist dünya sistemine bir çevre ülke olarak eklemlenmiş Osmanlı İmparatorluğu'nda siyasal bunalım giderek ivme kazanmış, klasik üretim tarzı çözülmüş ve sınıflar arası çelişkiler belirginleşmeye başlamıştır. Serbest Ticaret Anlaşması'nın imzalanmasıyla başlayan ve özellikle devletin iflası sonrasında dönemin güçlü kapitalist-emperyalist devletlerinin nüfuz alanına dönüşen Osmanlı İmparatorluğu'nda, ekonomik, sosyo-kültürel ve hukuksal yapı başta olmak üzere ciddi dönüşümler gerçekleşmiş, dahası kapitalist dünya ekonomisiyle entegrasyon imparatorluğun mali bağımsızlığının yitirilmesine neden olmuştur. Devletin iflas bayrağını çektiği 19. yüzyılın son çeyreğinde, dönemin hükümdarı Sultan II. Abdülhamid, söz konusu bunalım konjonktüründe iktidarının ve imparatorluğunun ömrünü uzatmak umuduyla bir istibdat rejimi uygulamak zorunda kalmıştır. Ancak asıl gücünü tam beş yıl sonra Balkan Savaşları'nın patlak vermesiyle toplamış olan İttihat ve Terakki, savaş ortamından yararlanarak fiilen bir darbe ile iktidarı tamamen ele geçirmiş ve bir olağanüstü devlet biçimi olarak devletin otoriterleşme sürecine girilmiştir. Askeri-sivil bürokrasinin toplumsal bir güç olarak iktidarı ele geçirmesiyle savaş ekonomisi koşullarında imparatorluktaki hegemonya ve temsil krizlerinin önüne geçmek isteyen ve sermaye transferi yoluyla bir milli burjuvazi yaratarak sermaye birikimini sağlamaya çalışan İttihat ve Terakki, I. Dünya Savaşı'nı fırsata çevirerek, devlet öncülüğünde bir 'milli iktisat' politikası izlemiştir. Görüldüğü üzere 1913-1918 arası İttihat ve Terakki dönemi birçok faktörün bileşkesinin ürünüdür. Bu dönem, bir imparatorluğun ulus devlete evrilmesi ve günümüz Türkiye'sine ışık tutması bakımından Türk siyasal hayatında çok önemli bir evreyi teşkil etmektedir. Bu tezde, iktidara başta hürriyetçi söylemleriyle ve büyük bir kesimin desteğini alarak gelmiş İttihat Terakki'nin bir baskı rejimine evrilme süreci ve bu süreci hazırlayan etmenler Nicos Poulantzas'ın 'olağanüstü devlet' kavramsallaştırması ışığında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the first half of the 19th century, the Ottoman Empire, integrated into the capitalist world system as a peripheral country, increasingly experienced a political crisis; its classical mode of production disintegrated, and class contradictions began to sharpen. Following the signing of the Free Trade Agreement and especially after the state's bankruptcy, the Ottoman Empire became a sphere of influence for the powerful capitalist imperialist states of the era. During this period, significant transformations occurred in the economic, socio-cultural, and legal structures. Moreover, integration into the capitalist world economy led to the loss of the Empire's financial independence. In the last quarter of the 19th century, when the state had effectively declared bankruptcy, Sultan Abdulhamid II, in hopes of prolonging his reign and the life of the Empire, was compelled to implement a regime of autocracy. The Committee of Union and Progress, aiming to resist this autocratic regime, to reinstate the Constitution (Kanun-i Esasi), and prevent the dissolution of the Ottoman Empire, by 1908 had gained the support of Ottoman citizens from diverse ethnic, religious, and class backgrounds. With this broad social backing, it dealt a severe blow to Abdulhamid II's autocratic regime and fundamentally transformed the political balance of power. However, The Committee of Union and Progress only consolidated its true power five years later, with the outbreak of the Balkan Wars. Taking advantage of the war environment, the Committee effectively seized power through a coup, ushering in an authoritarian phase as a form of exceptional state. With the military-civil bureaucracy rising as a social force and taking control of the state, the Committee of Union and Progress sought to overcome the hegemony and representation crises within the Empire under conditions of war economy, and aimed to create a national bourgeoisie through capital transfer to ensure capital accumulation. Seizing the opportunity presented by World War I, the Committee of Union and Progress pursued a state led 'national economy' policy. As can be seen, the 1913–1918 period under the Committee of Union and Progress was the result of a confluence of numerous factors. This era constitutes a critical phase in Turkish political history, shedding light on the transition from empire to nation-state and the foundations of modern Turkey. This thesis analyzes the transformation of the Committee of Union and Progress from a movement that initially came to power with libertarian discourses and broad public support into a repressive regime, and the factors that facilitated this transformation, through the conceptual framework of Nicos Poulantzas's 'exceptional state.'