A comparative exploration of students' and teachers' conceptions of student behaviors that influence the classroom learning environment and affect teacher motivation
Öğrenme ortamını ve öğretmen motivasyonunu etkileyen öğrenci davranışlarına dair öğrenci ve öğretmen algılarının karşılaştırmalı bir incelemesi
  1. Tez No: 990721
  2. Yazar: ŞEVKET FURKAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KAFES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, İngilizce dersleri sırasında öğrencilerin ve İngilizce öğretmenlerinin öğrenme ortamını ve öğretmen motivasyonunu etkileyen öğrenci davranışlarına ilişkin algıları arasındaki farkları araştırmış ve bu davranışların öğretmenlerin motivasyonuna etkilerini incelemiştir. Nicel veriler, 222 ortaokul öğrencisinden (özel okul, Antalya) ve 82 İngilizce öğretmeninden (devlet ve özel okul, Antalya) toplanmış ve tanımlayıcı istatistikler, t-testleri, Kruskal–Wallis testleri, ki-kare testleri ve korelasyon analizleri kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik olarak analiz edilmiştir. Öğrenciler en sık alay etme, izinsiz konuşma ve konu dışı tartışmalar gibi davranışları bildirirken, öğretmenler derse hazırlıksız okula gelme, izinsiz konuşma ve arkadaşlarını şikayet etme gibi davranışları vurgulamıştır: Genel olarak, öğretmenler öğrencilerden daha yüksek düzeyde rahatsız edici davranışlar bildirmiş ve madde düzeyindeki farklılıklar anlamlı bulunmuştur. Erkek öğrencilerin kız öğrencilere kıyasla önemli ölçüde daha fazla rahatsız edici davranış bildirdiği gözlemlenmiştir; sınıflar arasında önemli bir fark bulunmamıştır. Ancak, 6. sınıf öğrencileri en yüksek ortalamaları göstermiştir. Devlet okulu öğretmenleri davranışlar için daha yüksek puanlar bildirme eğilimindeyken, görüşme verileri sadece hedef dil kullanımının bazı öğrenciler için rahatsız edici davranışları artırdığını göstermiştir; devlet okulu öğretmenleri öğrenci/aile nedenlerini ve ilişki kurma stratejilerini vurgularken, özel okul öğretmenleri aile/okul yönetimi nedenlerini ve davranış kontrol stratejilerini vurgulamıştır. Bulgular, farkındalık artırma, hedefli öğretmen eğitimi ve bağlama duyarlı sınıf yönetimi politikalarına yönelik pratik ihtiyaçlara işaret etmektedir. Çalışma, devlet okulu öğrenci verilerinin bulunmaması nedeniyle sınırlıdır ve bu konu gelecekteki araştırmalarda ele alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the differences between students' and English teachers' conceptions of disruptive behaviours during English lessons and the impact of these behaviours on teachers' motivation. Quantitative data were collected from 222 secondary school students (private school, Antalya) and 82 English teachers (state and private schools, Antalya) and analysed using descriptive statistics, t-tests, Kruskal–Wallis tests, chi-square tests, and correlation analyses. Qualitative data were collected through semi-structured interviews and were analysed thematically. Students most frequently reported behaviours such as teasing, talking without permission, and off-topic discussions, while teachers highlighted behaviours such as coming to school without any preparation, talking without permission, and complaining about peers; overall, teachers reported higher levels of disruptive behaviour than students, and the differences at the item level were significant. Male students had higher total disruptive behaviour scores; differences between classes were not significant, but 6th grade students showed the highest averages. State school teachers tended to report higher scores for behaviours, while interview data showed that the exclusive use of the target language increased disruptive behaviours for some students; state school teachers emphasised student/family reasons and relationship-building strategies, while private school teachers emphasised family/school management reasons and behaviour control strategies. The findings point to practical needs for awareness raising, targeted teacher training, and context-sensitive classroom management policies. The study is limited by the absence of state school student data, and this issue should be addressed in future research.