Doğrudan öğretim modeliyle gerçekleştirilen öğretimin, az gören öğrencilerin geometrik cisimleri kazanmalarında etkililiği
The effectiveness of teaching with direct instruction model in learning geometric objects for students with low vision
  1. Tez No: 990875
  2. Yazar: AYŞE ARSLAN DABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU ALTUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Görme Engellilerin Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Doğrudan Öğretim Modeli'yle gerçekleştirilen öğretimin, az gören öğrencilerin geometrik cisimleri kazanmalarında etkililiğini araştırmaktır. Araştırmanın deneklerini yaşları 10 ila 12 olan eğitimlerini farklı devlet okullarının ilköğretim kademelerinde sürdüren 2 az gören erkek öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma modeli olarak tek denekli araştırma modellerinden yoklama denemeli davranışlar arası çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde etkililik, güvenirlik ve sosyal geçerlik verileri toplanmıştır. Etkililik verileri başlama düzeyi, yoklama, genelleme ve izleme oturumlarından oluşmuştur. Araştırmanın genellenebilirliğini belirlemek adına ön test ve son test verileri toplanmıştır. Elde edilen tüm veriler süreç boyunca kamerayla kayıt altına alınmış ve veri toplama kayıt formlarına kaydedilmiştir. Araştırmada elde edilen tüm veriler grafiksel analiz (görsel analiz) yoluyla sunulmuştur. İzleme verilerinde deneklerin öğrendikleri kavramları öğretim sona erdikten yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde de sürdürüp sürdürmediği incelenmiştir. Genelleme verilerinde ise gerçekleştirilen öğretimlerin farklı materyallere/durumlara genellenebilirliği incelenmiştir. Aynı zamanda öğretim süreci ile ilgili katılımcıların ve ebeveynlerin görüşlerini belirlemek için sosyal geçerlilik verileri toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda Doğrudan Öğretim Modeli'yle gerçekleştirilen öğretimin, az gören öğrencilerin geometrik cisimleri kazanmalarında etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretimlerin ardından öğrencilerin kazandıkları becerileri farklı materyallere/durumlara genelleyebildikleri görülmüştür. Aynı zamanda yedinci, on dördüncü ve yirmi birinci günlerde öğretimin kalıcılığı devam etmiştir. Elde edilen sosyal geçerlik verilerinde katılımcılar ve ebeveynlerden alınan görüşlerde de öğretim sürecinden memnun kaldıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research is to investigate the effectiveness of the Direct Instruction Model in teaching and maintaining geometric objects to students with low vision. The subjects of the research are 2 male students with low vision, aged 10 and 12, who continue their education in different public primary schools. As the research model, Multiple probe design across behaviors with probe trial, which is one of the single-subject research models, was used. During the data collection process, effectiveness, reliability and social validity data were collected. Efficacy data consisted of baseline, probe, generalization and monitoring sessions. In order to determine the generalizability of the research, pre-test and post-test data were collected. All the data obtained were recorded with a camera throughout the process and recorded in the data collection recording forms. All the data obtained in the research were presented through graphical analysis (visual analysis). In the monitoring data, it was examined whether the subjects continued the concepts they learned on the seventh, fourteenth and twenty-first days after the end of the instruction. In the generalization data, the generalizability of the teachings to different materials/situations was examined. At the same time, social validity data were collected to determine the views of the participants and parents about the teaching process. In line with the results obtained from the research, it was concluded that the Direct Instruction Model was effective in teaching and maintaining geometric objects to students with low vision. After the teaching, it was observed that the students were able to generalize their acquired skills to different materials/situations. At the same time, the permanence of teaching continued on the seventh, fourteenth and twenty-first days. In the social validity data obtained, it was concluded that the participants and the parents were also satisfied with the teaching process.