The effects of translanguaging pedagogy on EFL learners' vocabulary development
Dillerarası geçişlilik pedagojisi ve İngilizce yabancı dil öğrencilerinin kelime becerilerine etkisi
  1. Tez No: 991034
  2. Yazar: DİLAY TALU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELENA ANTONOVA ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, bir devlet üniversitesinin hazırlık programında öğrenim gören B1 düzeyindeki öğrencilerin kelime gelişimi üzerindeki dillerarası geçişlilik pedagojisi temelli öğretimin etkilerini incelemektedir. Ayrıca çalışma, öğrencilerin dillerarası geçişlilik pedagojisine yönelik algı ve tutumlarını da incelemektedir. Çalışma, yarı deneysel bir araştırma desenini benimsemiş olup, bir Türk devlet üniversitesinin hazırlık programında öğrenim gören B1 düzeyinde İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen 50 öğrenci ile yürütülmüştür. Katılımcılar, dillerarası geçişlilik pedagojisi temelli eğitim alan deney grubu ve tek dilli İngilizce öğretimi alan kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kelime gelişimi, uygulamanın sonunda uygulanan kelime başarı son testi aracılığıyla ölçülmüştür. Öğrencilerin dillerarası geçişlilik pedagojisine yönelik algıları, yalnızca deney grubuna uygulanan beşli Likert tipindeki bir anket aracılığıyla incelenmiştir. Veriler, betimsel istatistikler ve bağımsız örneklemler t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçları, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı düzeyde daha yüksek kelime puanları elde ettiğini göstermektedir. Bulgular ayrıca, öğrencilerin dillerarası geçişlilik pedagojisi temelli öğretime yönelik genel olarak olumlu algılara sahip olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak bu çalışma, üniversite düzeyindeki İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenme bağlamlarında dillerarası geçişlilik pedagojisi temelli eğitim öğrencilerin kelime bilgilerini geliştirmede etkili olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır. Ayrıca, dillerarası geçişlilik pedagojisi temelli eğitimin etkili bir şekilde nasıl uygulanabileceğini göstererek hem öğrenciler hem de öğretmenler için pratik çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of translanguaging pedagogy on the vocabulary development of B1-level learners in a state university preparatory program. Furthermore, this study examines learners' perceptions of and attitudes toward translanguaging pedagogy. This research adopted a quasi-experimental research design, and it was conducted with 50 B1 level EFL learners in a preparatory program at a Turkish state university. The participants were assigned to an experimental group that received translanguaging pedagogy and a control group that received monolingual English instruction. The learners' vocabulary development was assessed through a vocabulary achievement post-test test which was administered at the end of the intervention. Learners' perceptions of translanguaging pedagogy were examined by a five-point Likert-scale questionnaire which was administered to the experimental group. The data were analyzed through descriptive statistics and independent samples t-tests. The results demonstrated that the experimental group achieved significantly higher vocabulary scores than the control group. The findings also revealed that the learners generally had positive perceptions of translanguaging pedagogy. Overall, the study provides evidence that translanguaging pedagogy is effective for improving vocabulary knowledge of the students in EFL contexts at the B1 level. This study also provides practical implications for both students and teachers by showing how translanguaging pedagogy can be implemented effectively.