Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine yaklaşım: Bir strateji geliştirme ve uygulama model önerisi
Approach to information management in the national education, science and technology policies of the Republic of Azerbaijan: A strategy development and implementation model proposal
- Tez No: 991055
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Bilim Dalı
Özet
1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan Cumhuriyeti 21. yüzyılın eğitim, bilim ve teknoloji, aynı zamanda bilgi yönetimi konularında gelişmeleri takip etme ve ülkeye kazandırma çabasında olduğu söylenebilir. Bu gelişmelerle birlikte her geçen gün artan bilginin toplumsal olarak yaygınlık kazanması ve ulusal bağlamda gelişime uyum sağlayabilmesi devletin temel hedefleri arasında görünmektedir. Bu nedenle bilgi kaynakları, bilgi hizmetleri, bilgi sistemleri ve bilgi altyapılarını içeren anlamıyla bilgi yönetimi alanında en son gelişmeler takip edilerek, sürekli yenilenmeye çalışılmaktadır. Böylece bilgi yönetimi konusunda hem kamu kurum ve kuruluşları hem de özel sektörde tek bir noktadan devletin tüm unsurları birleştirilerek idare edilmektedir. Tüm bunlar teknolojik altyapının ve bu alanda gerekli bilgi/becerilerin elde edilmesi en önemlisi eğitim, bilim, teknoloji ve bilgi yönetimi alanlarında ulusal politikaların oluşturulması ve hedeflerinin belirlenmesi ile gerçekleşebilir. Bu bağlamda Azerbaycan Cumhuriyeti'nin teknoloji kullanımını ve aynı zamanda bilginin hızla yaygınlaştığı günümüzde bilgi yönetiminin uluslararası standartlarını da temel alarak bilim ve teknoloji alanlarında politikalar ve devlet programları oluşturma ve destekleme konusundaki durumunu ortaya koymak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine yaklaşımı tespit etmek, bu konuda yeni stratejiler geliştirebilmek için öncelikle gereksinimleri ortaya koymak aynı zamanda bilgi yönetimini, eğitim, bilim ve teknoloji politikalarının bir parçası olarak ele almak gerekmektedir. Çalışmanın amacı, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine yönelik yaklaşımı ortaya koyarak, bu konuda bir strateji geliştirme ve uygulama modeli önerisi oluşturmaktır. Çalışmanın hipotezi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine ilişkin olarak stratejik, bütüncül ve tutarlı bir yaklaşım bulunmamaktadır. Araştırmada betimleme yöntemi; veri toplama tekniği olarak doküman/içerik analizi ve literatür taraması kullanılacaktır. Araştırmada eğitim, bilim ve teknoloji politikalarının yanı sıra bilgi toplumu ve aynı zamanda bilgi yönetimi (bilgi hizmetleri, kaynakları, sistemleri altyapısı) kavramları ele alınacaktır. Azerbaycan için ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine ilişkin bir strateji ve uygulama modeli önerisi hazırlama kapsamında Sovyetler Birliğinin dağıldıktan sonra Azerbaycan Cumhuriyetinin bağımsızlığını kazandığı dönemde (1991-2025) yayımlanmış resmi politika belgeleri (anayasa, yasalar, kararnameler, ilgili yönetmelikler, resmi raporlar, vb.) incelenecektir. Azerbaycan'ın ulusal eğitim, bilim ve teknoloji politikalarında bilgi yönetimine yaklaşımı ortaya koyabilmek ve bu alanda olması temenni edilen yeniliklere öncülük yapabilecek doktora çalışmasının gerçekleştirilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It can be said that the Republic of Azerbaijan, which declared its independence in 1991, is trying to follow and bring the developments in the fields of education, science and technology, as well as information management in the 21st century. Along with these developments, the increasing prevalence of knowledge in society and its adaptation to development in the national context seem to be among the main objectives of the state. For this reason, the latest developments in the field of information management, which includes information resources, information services, information systems and information infrastructures, are constantly tried to be renewed. Thus, information management is managed by combining all the elements of the state from a single point in both public institutions and organizations and the private sector. All these can be achieved by obtaining the technological infrastructure and the necessary knowledge/skills in this field, most importantly, by establishing national policies in the fields of education, science, technology and information management and determining their targets. In this context, it is of great importance to reveal the state of the Republic of Azerbaijan in terms of creating and supporting policies and state programs in the fields of science and technology, based on the use of technology and at the same time, the international standards of information management in today's rapidly spreading knowledge. For this reason, it is necessary to determine the approach to information management in the national education, science and technology policies of the Republic of Azerbaijan and to develop new strategies in this regard, first of all, it is necessary to reveal the requirements and also to consider information management as a part of education, science and technology policies. The aim of the study is to present the approach to knowledge management in the national education, science and technology policies of the Republic of Azerbaijan and to propose a strategy development and implementation model in this regard. The hypothesis of the study is that there is no strategic, holistic and consistent approach to information management in the national education, science and technology policies of the Republic of Azerbaijan. Descriptive method in research; Document/content analysis and literature review will be used as data collection techniques. In the research, besides education, science and technology policies, the concepts of information society and information management (information services, resources, systems infrastructure) will be discussed. Official policy documents (constitution, laws, decrees, relevant regulations, official reports) published in the period when the Republic of Azerbaijan gained its independence after the dissolution of the Soviet Union, within the scope of preparing a proposal for a strategy and implementation model regarding information management in national education, science and technology policies for Azerbaijan. , etc.) will be examined. It is thought that it is important to carry out a doctoral study to reveal the approach to information management in Azerbaijan's national education, science and technology policies and to pioneer the innovations that are desired to be in this field