Balıkçıların iklim değişikliği ve gıda güvenliği hakkında farkındalık düzeylerinin belirlenmesi; Samsun örneği
Determination of fishermen's awareness levels regarding climate change and food security: The case of Samsun
  1. Tez No: 991413
  2. Yazar: EDA KÜPELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL MİNE TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği kaynaklı birçok sorun son yıllarda görünür olmaya başlamıştır. Fakat hala bu değişikliği reddeden ya da bu değişikliğin henüz farkında olmayan gruplar azımsanmayacak kadar çoktur. İklim değişikliği ile birlikte yaşanan değişiklikler birçok grubu sosyal, politik, kültürel ve ekonomik anlamda etkilemektedir. Bu etkilerden biri de gelecekte gerçekleşmesi beklenen gıda güvenliği sorunudur. İklim değişikliği ile birlikte pek çok doğal yaşam alanı yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmakta, bununla birlikte birçok canlı türü de yok olmaktadır. Bu durum insanlığı besin kaynaklarını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirmektedir. Tüm bunlar iklim değişikliğinin yalnızca çevresel bir sorun olarak değil, ekonomik, sosyal ve gıda güvenliği boyutlarıyla dünya çapında bir sorun olarak değerlendirilmesini ve araştırılmasını zorunlu hale getirir. Bu araştırma Samsun ilinde faaliyet gösteren küçük ölçekli balıkçıların iklim değişikliği ve gıda güvenliği hakkında farkındalıklarını incelemektedir. Araştırmada iklim kaynaklı çevresel değişimlerin, deniz ekosistemleri ve balıkçı topluluklarının geçim kaynakları üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Ayrıca değişimlerin bölgesel gıda güvencesi üzerindeki yansımaları ele alınmıştır. Yapılan saha çalışmasından elde edilen bulgular, balıkçıların değişimleri gözlemlediklerini ve bu değişimleri gelir istikrarsızlığı, ekonomik belirsizlik olarak değerlendirdiklerini göstermiştir. Çalışma bölgede kurumsal destek mekanizmalarının artırılmasının bölgedeki kırılganlıkların azaltılması ve iklim değişikliği ile mücadelenin sağlanması için önemli olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Many problems caused by climate change have become apparent in recent years. However, there are still a significant number of groups that deny this change or are not yet aware of it. The changes accompanying climate change affect many groups socially, politically, culturally, and economically. One of these effects is the food security problem expected to occur in the future. With climate change, many natural habitats are facing extinction, and many species are becoming extinct. This situation puts humanity at risk of losing its food sources. All of this makes it imperative that climate change be assessed and researched not only as an environmental problem but as a global issue with economic, social, and food security dimensions. This research examines the awareness of small-scale fishermen operating in the province of Samsun regarding climate change and food security. The study evaluates the effects of climate-induced environmental changes on marine ecosystems and the livelihoods of fishing communities. It also addresses the implications of these changes on regional food security. Findings from the fieldwork indicate that fishermen observe these changes and perceive them as income instability and economic uncertainty. The study highlights the lack of institutional support mechanisms in the region. Additionally, the implications of these changes on regional food security are addressed. Findings from the fieldwork indicate that fishermen have observed these changes and perceive them as income instability and economic uncertainty. The study highlights that increasing institutional support mechanisms in the region is crucial for reducing vulnerabilities and combating climate change.