Adana Ulu Cami mihrabı tezyinatının kolaj tekniğiyle özgün yorumlamaları
Original interpretations of Adana Grand Mosque mihrab ornamentation using collage technique
  1. Tez No: 991516
  2. Yazar: BURCU ORTAK
  3. Danışmanlar: PROF. HANDE KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Her toplumun kendine özgü kültürü, estetik anlayışı ve sembolü vardır. Toplumlar yaşadıkları coğrafyanın kültüründen etkilenerek kendi anlayışlarını ortaya koyarlar. Bu anlayış her alanda olduğu gibi sanata da yansımaktadır. Mimari yapılar sanatsal ve işlevsel açıdan önem taşımaktadır. Beylikler Devri yapıları arasında önde gelen eserlerden biri olan Adana Ulu Cami'nin yapımına 1513 yılında Ramazanoğlu Halil Bey tarafından başlanmış, oğlu Piri Mehmet Paşa tarafından 1541 yılında ibadete açılmıştır. Yapıda, Memlük, Selçuklu ve Osmanlı sanat anlayışlarının etkili olduğu görülmektedir. Bu etki mihrapta da kendini göstermektedir. Mihrap, farklı tarzdaki zengin süsleme özellikleriyle dikkat çekmektedir. Buna rağmen bu konuda yapılan detaylı bir çalışmaya rastlanılmamış ve bu nedenle Adana Ulu Cami mihrabı incelemeye alınmıştır. Mihrap süslemelerinde taş işçiliği, çini, hat sanatı ve kalemişi tekniği kullanılmıştır. Mihrap tasarımında bitkisel, hayvansal, geometrik, sembolik motiflere ve yazılı bezemelere yer verilmiştir. Bu çalışmada, Adana Ulu Cami mihrabının mimari üslubu, teknik yapısı, malzemesi, renk, motif ve desen özellikleri incelenmiştir. Çalışma; yazın taraması, alan araştırması, sözlü görüşme ve uygulama aşamalarından oluşmaktadır. Uygulama aşamasında yapılan tasarımlar geleneksel Türk sanatlarının kullanıldığı mihrap tezyinatının kolaj tekniğiyle özgün bir şekilde yorumlanmasıyla oluşturulmuştur. 20 cm x 30 cm boyutunda toplam 15 adet tasarım yapılmış ve her tasarımda mihrabın farklı bir bölümü ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Every society has its own unique culture, aesthetic understanding, and symbolism. Societies are influenced by the culture of the region they inhabit and develop their own understandings. This understanding is reflected in art, as in every field. Architectural structures hold artistic and functional significance. Construction of the Adana Grand Mosque, a prominent structure from the Beyliks Period, was begun in 1513 by Ramazanoğlu Halil Bey and opened for worship by his son Piri Mehmet Pasha in 1541. The structure demonstrates the influence of Mamluk, Seljuk, and Ottoman artistic styles. This influence is also evident in the mihrab. The mihrab is notable for its rich decorative features in diverse styles. Despite this, no detailed study has been found on this subject, and therefore, the Adana Ulu Mosque mihrab was examined. Stonework, tile, calligraphy, and hand-carved techniques were used in the mihrab's decorations. The mihrab design incorporates vegetal, animal, geometric, and symbolic motifs, as well as inscriptions. This study examines the architectural style, technical structure, materials, colors, motifs, and pattern characteristics of the Adana Ulu Mosque mihrab. The study comprises a literature review, field research, oral interviews, and practical application phases. The designs created during the application phase were created through a unique collage interpretation of traditional Turkish art-based mihrab ornamentation. A total of 15 designs, each measuring 20 cm x 30 cm, were created, each focusing on a different section of the mihrab.