Güncel sanatta 1960 sonrası kimliğin temsili
The representation of identity in contemporary art after the 1960s
  1. Tez No: 991537
  2. Yazar: SİBEL PALA
  3. Danışmanlar: PROF. TANSEL TÜRKDOĞAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
Özet
Kimlik kavramı, birçok disiplinde önemli bir yer edinmiş ve tartışmalı bir kavram olarak güncel sanat pratiklerinde merkezi bir konum kazanmıştır. Felsefe, sosyoloji, psikanaliz, siyaset ve sanat gibi alanlarda konumlanan kimlik, özellikle yapısalcı ve yapıbozumcu yaklaşımlar doğrultusunda şekillenen bir olgu olarak değerlendirilmektedir. Feminist sanat ve postkolonyal teorilerden beslenen kimlik daha çok ırk, cinsiyet, kültür, sınıf ve kişisel deneyimlerin“öteki”üzerinden konumlanmasına eleştirel bir yaklaşımı yansıtmaktadır. Bu kapsamda çalışma, kimliğin çok boyutlu bir kavram olarak güncel sanat pratiklerinde yeniden üretilen ve dönüştürülen temsillerine odaklanmayı amaçlamaktadır. Üretimlerin ortaya konmasında, kimliğin inşası ve farklılıkların temsil edilmesi, kendi yaşadığı deneyimlerin görünür hale getirilmesi ve toplumsal normların sanat aracılığıyla yansımaları ele alınmıştır. İncelenen sanatçıların örnek çalışmaları ise bu bağlama paralel anlatılarla benzerlik taşıdığı için seçilmiştir. Araştırmada, kimlik kavramının geçmişten günümüze kadar; epistemolojik, etimolojik, ontolojik ve kavramsal boyutlarıyla geçirdiği dönüşümler derinlemesine incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, sanatçıların çalışmalarında ırk, cinsiyet, toplumsal cinsiyet, sınıf, dil, dijital kültür gibi temaları ele aldıkları; kimliği gerçeklik ile kurgu ilişkisi, medya kültürü, algoritmik müdahaleler, kimliğe yapılan manipülasyonlar ve monologdan diyaloğa gibi yaklaşımlarla şekillendirdikleri ya da yeniden ürettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of identity has gained a central position in contemporary art practices as a significant and controversial concept across many disciplines. Positioned in fields such as philosophy, sociology, psychoanalysis, politics, and art, identity is considered a phenomenon shaped particularly by structuralist and deconstructivist approaches. Drawing on feminist art and postcolonial theories, identity reflects a critical approach to the positioning of race, gender, culture, class, and personal experiences through the“other.”In this context, the study aims to focus on representations of identity that are reproduced and transformed in contemporary art practices as a multidimensional concept. The production of works addresses the construction of identity and the representation of differences, the visibility of personal experiences, and the reflection of social norms through art. The selected works of the artists examined were chosen because they share similar narratives with this context. The study thoroughly examines the transformations the concept of identity has undergone from past to present in its epistemological, etymological, ontological, and conceptual dimensions. As a result of this examination, it was concluded that artists address themes such as race, gender, social gender, class, language, and digital culture in their works; they shape or reproduce identity through approaches such as the relationship between reality and fiction, media culture, algorithmic interventions, manipulations of identity, and from monologue to dialogue.